Ребалансот на буџетот го чека претседателот, Иванов е на одмор

Ребалансот на буџетот го чека претседателот, Иванов е на одмор

Ребалансот на буџетот, кој беше изгласан од Закондавниот дом, шести ден чека потпис од претседателот Ѓорге Иванов за да биде објавен во „Службен весник“ и да стапи на сила.

Утре е крајниот рок до кога Иванов треба да стави потпис, доколку го пропушти рокот, треба на писмено да го извести Собранието за причините зошто не го сторил тоа.

Според неофицијални информации, Иванов е на одмор и тоа надвор од државата, но дека на време ќе се врати да го потпише ребалансот.

Со ребалансот на буџетот државните институции ќе имаат четириесет и седум милиони евра помалку за трошење.

Поврзани вести

Ристески: Целта на пресудата е да се дискредитира ... Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески реагира на пресудата поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а по пријава од адвока...
Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може д... Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во чад и н...
Уапсен бизнисменот  Бенџамин Штајнмец... Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна ...
(ВИДЕО) Костов: Пет милиони евра долг во ГОБ, потр... Новиот директор на ГОБ  “8 Септември“,  Христијан Костов, на прес конференција информираше  во каква состојба била болницата во моментот на  неговото ...
Марјан Рисески осуден за несовесно работење на пар... Основниот суд во Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески со парична казна од 36.900,00 денари. Ристески е осуден поради с...
Валандово утре ќе гласа за или против рудникот Каз... Утре жителите  на Валандово  на референдум ќе се изјаснат дали ќе дозволат да се изгради   рудникот Казандол и за можното отворање на нови рудници на ...