ВМРО-ДПМНЕ: Пожарите горат, а владата не покажува грам грижа за граѓаните

ВМРО-ДПМНЕ: Пожарите горат, а владата не покажува грам грижа за граѓаните

„Пожарите секојдневно уништуваат илјадници хектари шума, а министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство размислува со кој фактор на крема за сонце да се намачка за да не изгори. Огнената стихија уништува домови и имоти, се заканува на манастири, а надлежниот министер на СДС од плажа, на лежалка конзумира коктели и пишува постови на социјалните мрежи.

Неспособната и неодговорноста на владата на СДС граѓаните ја гледаат секојдневно во незнаењето и немањето капацитет навремено да се справи со пожарите кои прераснаа во вистинска еколошка катастрофа и уништија илјадници хектари шума, а десетина куќи беа изгорени и беше загубен еден човечки живот.

Хаосот што го предизвикува СДС достигнува неочекувани размери.

Неодговорниот Заев и неговите партиски послушници не можат да локализираат еден пожар. Неспособниот Заев и СДС не може ни да ги откријат виновниците за подметнувањето на овие пожари.

Пожарите горат, а владата на СДС не покажува грам грижа за граѓаните.

Додека цела Македонија гори, а граѓаните молат за помош, Заев мува не го лази.

Неажурноста на Заев и СДС веќе ги поминува сите граници. Луѓето се очајни зошто се чувствуваат измамени, нивните проблеми никој од власта не сака да ги ислуша, оставени се сами на себе да се борат со пожарите, додека пратениците на СДС бегаат од собраниска дебата и не сакаат да слушнат совети за поефикасно справување со настанатите пожари.

ВМРО-ДПМНЕ апелира до СДС и Заев да се вразумат и конечно да почнат да ги решаваат проблемите на граѓаните. Да не заборават дека фотелјите не се за да ги штитат сопствените интереси, туку интересите и потребите на граѓаните.

СДС многу брзо ќе сноси политичка одговорност, на локалните избори народот ќе му ја испрати пораката на незадоволство од неспособниот премиер Заев, кој ќе биде поразен и делегитимиран“ се вели во соопштението на ВМРО-ДПМНЕ.

Поврзани вести

Ристески: Целта на пресудата е да се дискредитира ... Градоначалникот на Прилеп, Марјан Ристески реагира на пресудата поради сторено кривично дело „Несовесно работење во службата“, а по пријава од адвока...
Гори депонија во Тетово, Арифи не знае дали може д... Околу 14 часот избувна пожар во Тетово, на депонијата во близина на силосите за жито на „Жито Полог“. Граѓаните велат дека градот е задушен во чад и н...
Уапсен бизнисменот  Бенџамин Штајнмец... Милијардерот Бенџамин Штајнмец, кој е сопственик на низа компании во земји на Балканот, меѓу кои и Мaкедонија, а кој се бараше со потерница од страна ...
(ВИДЕО) Костов: Пет милиони евра долг во ГОБ, потр... Новиот директор на ГОБ  “8 Септември“,  Христијан Костов, на прес конференција информираше  во каква состојба била болницата во моментот на  неговото ...
Марјан Рисески осуден за несовесно работење на пар... Основниот суд во Прилеп го осуди градоначалникот на Општина Прилеп Марјан Ристески со парична казна од 36.900,00 денари. Ристески е осуден поради с...
Валандово утре ќе гласа за или против рудникот Каз... Утре жителите  на Валандово  на референдум ќе се изјаснат дали ќе дозволат да се изгради   рудникот Казандол и за можното отворање на нови рудници на ...