ВИДЕО: Насилство на протестите во Шарлотсвил, автомобил се залетал во толпата, еден мртов

ВИДЕО: Насилство на протестите во Шарлотсвил, автомобил се залетал во толпата, еден мртов

Во Шарлотсвил, Вирџинија во САД денеска се одржува десничарски марш насловен како „Обидинета десница“ на кој што се бара „обединување на десничарите против тоталитарен комунизам“ и „афирмација на правата на Јужњаците и белите луѓе да се организираат за нивните интереси“.

Уште од стартот овој марш беше проследен со насилство, па државата Вирџинија прогласи вондредна состојба, а полицијата се обидува да направи зона помеѓу демонстрантите и контра-демонстрантите.

Протестот е организиран од страна на Џесон Кеслер, активист, како знак на протест против отстранувањето на статуата на генералот од Конфедерацијата Робер Ли.

Кон протестот се приклучија и неколку нацистички и националистички групи, при што беа истакнувано нацистички пораки и симболи, што предизвика реакција кај левичарските групи кои се организираа во контра-протест по што дојде до меѓусебни судири, како и судири со полицијата.

За време на маршот, автомобил се залетал и се удрил во групата демонстранти, по што според медиумите, имало и посериозно повредени, а се споменува и една жртва.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...