Тарнбул: Австралија ќе им помогне на САД при евентуален напад од Северна Кореја

Тарнбул: Австралија ќе им помогне на САД при евентуален напад од Северна Кореја

Австралија е подготвена да се приклучи во евентуалниот конфликт со Северна Кореја, доколку се случи САД да бидат нападнати, изјави австралискиот премиер Малколм Тарнбул.

Според австралискиот премиер, неговата земја само ќе ги исполни своите обврски кон САД што произлегуваат од одредбите на договорот АНЗУС, потпишан уште во 1951 година.

Со овој договор меѓу САД, Австралија и Нов Зеланд, земјите потписнички се обврзуваат да си помагаат една на друга, во случај, било која од нив да биде воено нападната од надвор.

Австралија оттогаш, само еднаш се има повикано на овој договор, во 2001 година, кога Австралијанците им се приклучија на САД во Авганистан, по терористичките напади од 11 септември.

САД и Нов Зеланд ги суспендираа, една кон друга, меѓусебните обврски од овој договор, во средината на осумдесетите години на 20 век.

– САД стојат зад своите сојузници, па така и зад Австралија, затоа сега и ние (Австралијанците) ќе застанема зад Америка, доколку тоа биде потребно, наведе Тарнбул.

Австралискиот премиер додека дека сојузништвото со САД, за земјата претставува основата за нејзнината безбедност.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...