Се зголеми постизборното насилство во Кенија, опозицијата тврди дека безбедносните сили убиле повеќе од 100 лица

Се зголеми постизборното насилство во Кенија, опозицијата тврди дека безбедносните сили убиле повеќе од 100 лица

Се зголеми постизборното насилство во Кенија, каде полицијата употреби солзавец врз конвојот на возила што ги пренесуваа претставниците на опозицијата, а неколку лица беа убиени во судирите меѓу полицијата и приврзаниците на опозицијата, кога беа прогласени конечните резултати од изборите во земјата.

Американските медиуми јавија дека, во судирите досега загинале 11 лица.

Кенијската опозиција, без да приложи докази, соопшти дека по прогласувањето на резултатите од изборите во земјата се убиени над 100 лица, меѓу кои и деца.

Националната комисија за човекови права на Кенија, наведе дека најмалку 24 лица, вклучително и шестгодишно дете, се убиени откако беа објавени изборните резултати.

Лидерот на опозициската коалиција НАСА Џејмс Оренго наведе на прес-конференција дека кенијската полиција го предизвикала насилството.

Националната избирачка комисија на Кенија соопшти дека Ухуру Кенијата освоил втор петгодишен мандат, откако според конечните резултати тој доби 54,27 проценти од гласовите, а неговиот ривал, опозицискиот лидер Рајла Одинга, 44,74 отсто.

Поврзани вести

Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...
Во Барселона минута молк за жртвите од терористичк... Илјадници луѓе денеска присуствуваа на главниот плоштад во Барселона, каде со минута молчење им се оддаде почит на жртвите од терористичкиот напад. ...