Шампионот Челзи поразен од Барнли на стартот на новата сезона во Премиер лигата

Шампионот Челзи поразен од Барнли на стартот на новата сезона во Премиер лигата

Актуелниот англиски шампион Челзи со пораз од Барнли ја започна одбраната на титулата во Премиер лигата.

На средбата од 1.коло одиграна попладнево во Лондон, Челзи загуби од Барнли со 2-3.

Гостите во првиот дел имаа убедлива предност од 0-3 откако два гола постигна Сем Воукс (24 и 43.минута), а во листата на стрелци се запиша и Стивен Ворд.

Во вториот дел „сините“ преку Алваро Мората (69) и Давид Луиз (88) само успеаа да го ублажат поразот.

На останатите натпревари одиграни попладнево беа постигнати овие резултати: Кристал Палас – Хадерсфилд 0-3, Евертон – Стоук 1-0, Саутемптон – Свонси 0-0 и ВБА – Борнемут 1-0.

Денешната програма која започна со дуелот Вотфорд – Ливерпул 3-3, ќе биде заокружена со средбата Брајтон – Манчестер Сити.

За утре закажани се дуелите, Њукасл – Тотенхем и Манчестер Јунајтед – Вест Хем.

Потсетување дека вчера во првиот натпревар од новата сезона Арсенал го победи Лестер со 4-3.

Поврзани вести

Баерн против Баер на стартот во Бундес лигата... Со натпреварот кој ќе се игра вечерва на „Алијанц Арената“ во Минхен, а во кој актуелниот германски шампион Баерн ќе биде домаќин на Баер Леверкузен, ...
Коџаман: Поразот ни ја отежнува работата... Разочарувачки делува поразот од Вардар за турскиот гигант Фенербахче кој синоќа на националната Арена „Филип Втори“ во Скопје, загуби од македонскиот ...
Јаневски: Работата не е завршена, во Истанбул ќе б... Чедомир Јаневски имаше деби од соништата на кормилото на македонскиот првак Вардар и тоа со победа од 2-0 против турскиот гигант Фенербахче. Јаневс...
Одиграни првите средби од плејофот за Лига Европа:... Ширум Европа синоќа беа одиграни вкупно 21 натпревар од последната квалификациска рунда за влез во групната фаза во Лига Европа. Македонските претс...
Османи: Ќе дадам шанса на помладите... Ќатип Османи, тренерот на тетовска Шкендија, не го криеше разочарувањето од убедливиот пораз од Милан со 6-0 во првиот дуел од плејофот во Лига Европа...
Монтела ги повика сите симпатизери на Милан од Бал... Иако Милан убедливо со 6-0 ја победи Шкeндија, тренерот на италијанскиот гигант Винченцо Монтела верува дека неговата екипа има голем простор за напре...