Македонските кадети убедливо поразени од Велика Британија

Македонските кадети убедливо поразени од Велика Британија

Македонската кадетска репрезентација го претрпе вториот пораз во Б дивизијата на Европското првенство за кошаркари до 16 години што се одржува во Софија.

Во дуел до 3. коло на Д групата одигран попладнево нашите кадети загубија од Британците убедливо со 42 поени разлика 94:52 по четвртини 21-9, 26-13, 22-16 и 25-14.

Освен Виктор Исајловски кој постигна 12 и Адријан Наумоски кој средбата ја заврши со 11 поени, ниту еден друг наш кошаркар не може да се одвои кога во прашање беше нападот.

Утре е слободен ден за нашата селекција која во понеделник ќе играат против Португалија, а во последното коло во вторник против аутсајдерот Луксембург.

Поврзани вести

Македонските кадети поразени и од Исланд... Македонската кадетска репрезентација е поразена од Исланд во натпревар за пласман од 13-16 место на Европското првенство за кошаркари до 16 години што...
Комплетирано 5.коло од кошаркарските претквалифика... По одигрувањето на петте натпревари од 5.коло во претквалификациите познати се уште две репрезентации кои изборија пласман во следната фаза - квалифик...
Пораз на македонските кошаркари во Талин, Естонија... Македонската кошаркарска репрезентација го претрпе третиот пораз во групата Ц во претквалификациите за Светското првенство 2019. Попладнево Македон...
Скопје домаќин на ЕП Дивизија Б за кошаркарки до 1... Македонската кошаркарска федерација од утре (17 август) па во наредните десет дена ќе биде домаќин на Европското првенство - Дивизија Б за кошаркарки ...
Наваро го сруши рекордот на Епифанијо... Хуан Карлос Наваро се запиша во историјата на шпанската кошарка како играч со најголем број настапи во репрезентативниот дрес. Наваро синоќа по 240. п...
Македонските кошаркари гостуваат кај Естонија во м... Во претквалификациите за Светското кошаркарско првенство кое ќе се одржи во Кина во 2019 година, денеска ќе се играат средбите од претпоследното 6.кол...