ВМРО-ДПМНЕ: За само 70 дена Тевдовски успеа да го задолжи секој граѓанин за над 3100 денари

ВМРО-ДПМНЕ: За само 70 дена Тевдовски успеа да го задолжи секој граѓанин за над 3100 денари

Соња Гелова Стојанова од ВМРО-ДПМНЕ денеска во изјава за медиумите кажа дека СДСМ и медиумите блиски до нив молчеле и никаде ги немало да кажат збор за расипничкото и недомаќинско работење на министерот Драган Тевдовски.

– Лажните душегрижници кои дигаа хистерии до пред некој месец за секоја аукција на државни хартии од вредност, сега молчат кога министерот за задолжување во рок од 70 дена успеа да ја задолжи државата само по овој основ за над 100 милиони евра. За само 70 дена министерот за кратење и задолжување Тевдовски, успеа да го задолжи секој македонски граѓанин за нешто над 3100 денари, односно 50 евра. На дневна основа министерот за ја задолжува Македонија за околу 1.5 милиони евра. Лицемерието се виде и кога министерот за задолжување успеа да стопи 126 милиони евра од девизните резерви, а дежурните аналитичари од сдс за ова немаат никаков коментар, рече Гелова Стојанова.

Според неа, ова значело дека досега граѓантие на свој грб го осетиле недомаќинското работење на СДСМ изразено во над 226 милиони евра, што по основ на задолжување, што по основ на топење на девизните резерви и дека тоа било резултатот од нивата негрижа, неодговорст и незнаење.

– Патем од сето ова граѓаните не видоа ништо. Ниту се отпочнаа капитални инвестиции, ниту се отпочнаа градинки, училишта, болници, патишта, водоводи, канализации, туку напротив се кратат и стопираат и тие кои што отпочнаа или требаше да почнат. Досега видовме дека парите на граѓаните завршуваа само на контото партиски вработувања, договорни услуги, дебели хонорари на комедијанти, шарени револуционери, штабски поети и слично. Граѓаните на дело ја видоа целата неспособност на СДС. За тоа ќе им испорачаат казна на престојните локални избори. Тогаш СДС ќе ја понесе својата политичка одговорност за своето неработење и погрешните политики на штета на националните и државните интереси, рече Гелова Стојанова.

Поврзани вести

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ не предвиделе покачување на пензи... Министерството за труд и социјална политика со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за покачувањето на пензиите. „Во врс...
СДСМ: Јавноста ја препознава лажната загриженост н... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Нермин Теловска од ВМРО-ДПМНЕ. „Залудни се сите обиди на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштенија ...
ВМРО-ДПМНЕ: Над 300.000 пензионери нема да го доби... Нермин Теловска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека пензионерите се заложници на катастрофалното лоша фина...
Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Т... Трговската размена меѓу Турција и Русија во првата половина од годината бележи пораст од 28 проценти, изјави рускиот министер за енергетика Александар...
(ВИДЕО) Богоев: Преку проектот Млад земјоделец, Вл... Стефан Богоев, претседателот на СДММ денеска во изјава за медиумите рече дека преку проектот „Млад земјоделец“, новата Влада предводена од СДСМ со 10 ...
СДСМ: Наместо за барок, споменици и палми, парите ... СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ не може да сокрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им...