Полиција прво со автомобил бркала малолетници, по што еден полицаец со службен пиштол ранил двајца

Полиција прво со автомобил бркала малолетници, по што еден полицаец со службен пиштол ранил двајца

По пријава за кражба во викендица во близина на браната Мантово, полициски службеници од СВР Струмица на влезот на градот се обиделе да застанат возило Опен Фронтера, со словенечки регистарски таблици, управувано од Т.Д. (2000), меѓутоа тој ја игнорирал наредбата на полицијата и со зголемена брзина се дал во бегство.

На излезот од Струмица, во близина на селото Баница, возачот на возилото бил принуден да запре, а полицискиот службеник кој го запрел возилото испукал два куршуми во воздух како предупредување, а во исто време на местото пристигнало и друго возило на МВР, од кое излегле двајца полицајци кои тргнале да ги апсат осомничените.

При обидот за приведување, полицискиот службеник употребил огнено оружје, при што биле повредени Т.Д. (2000) и А.Ѓ. (2001) и двајцата од Радовиш, по што тие биле пренесени во медицинскиот центар во Струмица, каде што биле констатирани повреди од огнено оружје, информираат од МВР.

Поради карактерот на повредите Т.Д. бил пренесен во Клиничкиот центар во Скопје.

На лице место излегл Јавен обвинител, а во расчистувањето на случајот била вклучена и Внатрешната контрола на МВР за да се испита постапката на полициските службеници. На лице место биле испратени и повеќе тимови од одделот за криминалистичко технички испитувања и вештачења од Скопје, а по наредба на јавниот обвините одземени биле и двата пиштола на полициските службеници за балистичко вештачење.

Бидејќи од употребата на оружјето настанала тешка телесна повреда, по наредба на јавниот обвинител во полициската станица во Струмица бил задржат полицаецот кој пукал за понатамошна постапка.

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...