Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Во Гуам се делат летоци со упатства за реагирање при евентуален напад на Северна Кореја

Жителите на американската територија Гуам, доколку биде издадено предупредување за напад треба брзо да се скријат во бетонски објект, по можност под земја и да останат таму се додека не добијат други инструкции.

Ова е наведено во летоците насловени „Подготовка за потенцијалната ракетна закана“, а кои се делат од Службата за цивилна заштита, со цел да им помогне на жителите да се подготват за евентуалниот напад од Северна Кореја.

Упатставата содржат совети за собирање пакет за итни случаи, за сместување во бетонски објекти или објекти од тули и напомена за задржување на присебноста.

– Не го гледајте сјајот или огнената топка, може да ве заслепат, се вели во летоците.

– Легнете хоризонтално на земја и покријте ја главата, е уште една препорака содржана во нив.

Тие исто така содржат инструкции за отстранување радиоактивен материјал. – Доколку имате можност искапете се со многу сапун и вода за да помогнете во остранување на радиактивното загадување. Не се чешајте, не ја тријте кожата и не користете шампон за коса, бидејќи тој ќе ги залепи радиоактивните материјали во вашата коса, напишано е на летокот.

Властите не го зголемија нивото на закана за Гуам и покрај тоа што Северна Кореја објави планови за напад во близина на островот следните недели, изјави гувернерот на Гуам, Еди Калво.

Тој додаде дека многу згради во Гуам се изградени за да издржат силен тајфун, но призна дека ништо не може да ги заштити од термонуклеарен напад

Претседателот на САД, Доналд Трамп разговараше со Калво по телефон и го увери дека Гуам не е во опасност.

– Ние сме со вас сто проценти. Вие не сте во опасност, рече Трамп.

Поврзани вести

Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...
Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторств... Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку ...