САД до ирачките Курди: Одложете го референдумот за независност

САД до ирачките Курди: Одложете го референдумот за независност

САД побараа од ирачките Курди да го одложат референдумот за независност на автономниот курдски регион, кој е планиран за 25 септември, соопшти курдското претседателство.

Американскиот државен секретар Рекс Тилерсон го упати тоа барање вчера за време на телефонскиот разговор со претседателот на регионалната Влада на ирачки Курдистан, Масуд Барзани.

– Кога станува збор за одложување на рефереднумот Барзани изјави дека народот на курдистанскиот регион ќе очекува гаранции и алтернативи за својата иднина, се наведува во соопштението на курдското претседателство.

Стејт департментот во јуни изрази загриженост дека референдумот ќе го сврти вниманието од „ургентните приоритети“, како што е пораз на екстремистите од Исламска држава.

САД и други западни земји се загрижени дека тоа гласање би можело да се претвори во уште едно регионално жариште.

Турција, Иран и Сирија, кои заедно со Ирак имаат голем број курдски жители се противат на независноста на Курдистан.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...