Бура во Пекинг, стотици летови откажани или одложени

Бура во Пекинг, стотици летови откажани или одложени

Пекинг денеска го зафати силна бура со грмежи, поради што стотици летови се одложени или откажани на еден од најголемите аеродроми во светот.

Властите предупредија дека дождот и ветарот би можеле да предизвикаат лизгање на земјиштето во областа Сечуан, која претходно оваа недела ја погоди земјотрес со интензитет од седум степени според Рихтеровата скала.

Пекиншките власти издале жолто предупредување на непогоди, со напомена дека обилните дождови, кои се очекуваат во кинеската престолнина би можеле да предизвикаат поплави во планинските области.

Најфреквентиот аеродром во Кина, Меѓународниот аеродром во Пекинг, ги повика патниците во соопштението објавено на неговиот сајт, да ги проверат најновите информации за летовите од и до градот.

Речиси 500 летови се откажани, додека 182 се одложени, се наведува во соопштението.

Пекинг е на удар на најновите неповолни метеоролошки прилики, откако торнадо вчера ја погоди Монголија, при што загинаа пет лица, додека над 50 беа повредени, а голем број куќи се уништени.

Поврзани вести

Светиот синод на православната црква во Романија з... Светиод синод на Православната црква на Романија заседава за да дискутира какви мерки ќе преземе против свештеник, кој се гледа на видео снимка за уче...
Жена и три деца загинаа во железничка несреќа кај ... Жена и три деца загинаа утрово, како последица од удар од воз во близина на Букурешт. БТА јави дека, веројатно станува збор за мајка која се фрлил...
Во свлечиште во Конго загинаа 40 лица... Свлечиште затрупало 40 лица откако се втурнало врз рибарско село на брегот на езерото Алберт, на североистокот од Демократска Република Конго, пренесо...
Исламист одговорен за штети од 2,7 милиони евра вр... Меѓународниот кривичен суд утврди денеска дека поранешен исламистички бунтовник, осуден на затвор за уривање на свети објекти во Тимбукту, е одговорен...
Девојка преживеала сама во шума месец дена... Лиса Терис (25) од Луивил во Кентаки преживеала речиси цел месец целосно сама во шума. Како што се наведува, јадела печурки и диви бобинки, полна е со...
Ирак побара помош од ОН за откривање на злосторств... Ирак побара од ОН да му помогне во собирањето на докази за злосторствата извршени од страна на екстремистичката организација „Исламска држава“, преку ...