ЛИДЕМ: Нека ни е среќен Меѓународниот ден на младите

ЛИДЕМ: Нека ни е среќен Меѓународниот ден на младите

Либерално демократската младина, ЛИДЕМ, преку соопштение на сите млади во Македонија им го честита Меѓународниот ден на младите.

„Воспоставен во 2000-тата година од страна на Обединетите нации (ОН), Меѓународниот ден на младите претставува начин за привлекување на вниманието на владите кон прашањата и проблемите со кои се соочуваат младите луѓе низ целиот свет.

Во Македонија, по сумирањето на резултатите на 11-годишното владеење на ВМРО-ДПМНЕ, ситуацијата на младите се наоѓа на крајно незавидно ниво. Лошата моментална состојба на образованието, контроверзиите кои го следеа спорниот Закон за млади, високиот степен на младинска иселеност, стапката на младинска невработеност и неперспективноста се вбројуваат меѓу најголемите проблеми на македонските млади.

ВМРО-ДПМНЕ на новата влада во наследство ги остава веќе светски познатите мизерни услови во македонските студентски домови, немотивираноста, несериозниот пристап кон проблемите, но и европски најнискиот просек на писменост на македонските ученици.

Оттука, ЛИДЕМ, заедно со Либерално-демократската партија (ЛДП), како дел од новата влада активно и неуморно ќе работи и ќе се залага за подобрување на моменталната ситуација во која се наоѓа младиот човек во Македонија, затоа што после 11 години, младите заслужуваат подобро“ се вели во соопштението на ЛИДЕМ.

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...