Трамп не ја исклучи воената опција за Венецуела

Трамп не ја исклучи воената опција за Венецуела

Американскиот претседател Доналд Трамп не ја исклучува воената опција за Венецуела, како одговор на ескалацијата на политичката криза во таа земја и обидите на венецуелскиот претседател Николас Мадуро да ја консолидира власта.

– Имаме многу опции за Венецуела, вклучувајќи и потенцијална воена опција, ако биде потребно, рече Трамп пред новинарите во Њу Џерси.

– Имаме воени сили во целиот свет и на места, кои се мошне оддалечени. Венецуела не е толку далеку, а луѓето таму страдаат и умираат, додаде Трамп.

Амдинистрацијата на Трамп претходно лидерот на Венецуела го нарече диктатор и покрена санкции против него и повеќе други официјални претставници, по одржување на контроверзните избори за Уставотворното собрание и повеќемесечните протести на опозицијата во кои во судирите со полицијата загинаа повеќе дестици лица.

Во меѓувреме министерот за одбрана на Венецуела Владимир Падрино заканите на Трамп за воена интервенција во неговата земја ги нарече „акт на лудост“.

– Со таа екстремистичка елита, која раководи со САД, кој знае што ќе се случи во светот, рече генералот Падрино за националната телевизија.

Министерот за комуникации Ернесто Вилегас изјавата на Трамп ја нарече „закана против националниот суверенитет без преседан“.

Пентагон во врска со изјавата на Трамп нагласи дека американските војници се подготвени да ги заштитат граѓаните на САД и американските национални интереси, но ги означи како „неосновани инсинуациите на Каракас за планирање воена интервенција“ од страна на САД.

Поврзани вести

(ВИДЕО) Што пронајде полицијата во станот на терор... Полицијата по терористичкиот напад во Барселона упадна во станот на еден од главните осомничени, Муса Укабир за кој постои сомнение дека го управувал ...
Пучдемон: Каталонија ќе продолжи по патот на незав... Претседателот на каталонската Влада, Карлес Пучдемон денеска изјави дека нападите што се случија во Каталонија нема да влијаат и да го сменат патот ко...
Уапсено четврто лице поради нападите во Шпанија... Каталонската полиција денеска соопшти дека уапсила уште едно лице во врска со нападите во Барселона и Камбрилс, со што бројот на осомничените достигна...
Ердоган со повик до Турците во Германија да не гла... Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ги повика Турците кои живеат во Германија да не гласаат за трите главни партии на изборите што треба да се одр...
Билансот на загинатите во двата напада во Каталони... Билансот на загинатите во двата терористички напади со автомобили во шпанската автономска област Каталонија се зголеми на 14 лица, откако жена тешко р...
Германската десничарска политичарка Петри обвинета... Парламентарниот комитет во источниот дел на Германија, побара на Фрауке Петри, еден од лидерите на крајно-десничарската партија Алтернатива за Германи...