ВМРО-ДПМНЕ: СДС троши пари безмилосно, а граѓаните од тоа немаат никаков ќар

ВМРО-ДПМНЕ: СДС троши пари безмилосно, а граѓаните од тоа немаат никаков ќар

„Во рок од два месеци владата на СДС стопи 126 милиони евра од девизните резерви и се задолжи над 100 милиони евра само по основ на државни хартии од вредност. Патем со ребалансот на буџетот најави дека ќе го зголеми долгот за дополнителни 150 милиони евра.

Ова е резултатот од расипничкото и неодговорно работење на владата на СДС. Дневно ја задолжуваат државата за повеќе од 1,5 милиони евра, а притоа нема никаков ефект, нема проекти, нема отпочнување или довршување на канализации, водоводи, училишта, градинки, патишта.

Ете ова е лицемерието на СДС. Додека беа во опозиција ја зборуваа дека нема да се задолжуваат, а сега го прават обратното.

Трошат пари безмилосно, а граѓаните од тоа немаат никаков ќар.

Ниту министерот за задолжување Тевдовски, ниту Зоран Заев не даваат логично објаснување која е целта на повлекувањето на 126 милиони евра од девизните резерви или зошто се издаваат над 100 милиони евра државни хартии многу повисоки износи од доспеаните износи за исплата.

Очигледно неспособноста на СДС граѓаните скапо ќе ја плаќаат. Ако за два месеци вака работат, тогаш само можеме да претпоставиме кога ќе ни се случи грчко сценарио“, изјави Лилјана Кузмановска.

Поврзани вести

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ не предвиделе покачување на пензи... Министерството за труд и социјална политика со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за покачувањето на пензиите. „Во врс...
СДСМ: Јавноста ја препознава лажната загриженост н... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Нермин Теловска од ВМРО-ДПМНЕ. „Залудни се сите обиди на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштенија ...
ВМРО-ДПМНЕ: Над 300.000 пензионери нема да го доби... Нермин Теловска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека пензионерите се заложници на катастрофалното лоша фина...
Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Т... Трговската размена меѓу Турција и Русија во првата половина од годината бележи пораст од 28 проценти, изјави рускиот министер за енергетика Александар...
(ВИДЕО) Богоев: Преку проектот Млад земјоделец, Вл... Стефан Богоев, претседателот на СДММ денеска во изјава за медиумите рече дека преку проектот „Млад земјоделец“, новата Влада предводена од СДСМ со 10 ...
СДСМ: Наместо за барок, споменици и палми, парите ... СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ не може да сокрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им...