Буџетскиот дефицит на Турција во јуни достигна 3,76 милијарди долари

Буџетскиот дефицит на Турција во јуни достигна 3,76 милијарди долари

Буџетскиот дефицит на Турција во јуни достигна 3,76 милијарда долари, соопшти денеска турската Централна банка.

Тоа е помала сума од очекуваната, имајќи пред вид дека економистите предвидуваа дека буџетскиот дефицит ќе изнесува 4,4 милијарди долари.

Вкупниот дефицит на Турција за првите шест месеци од 2017 година достигна 20,77 милијарди долари, додека во мај тој изнесуваше 5,242 милијарди долари.

Експертите очекуваат до крајот на годината турскиот биџетски дефицит да достигне 38,49 милијарди долари.

Поврзани вести

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ не предвиделе покачување на пензи... Министерството за труд и социјална политика со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за покачувањето на пензиите. „Во врс...
СДСМ: Јавноста ја препознава лажната загриженост н... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Нермин Теловска од ВМРО-ДПМНЕ. „Залудни се сите обиди на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштенија ...
ВМРО-ДПМНЕ: Над 300.000 пензионери нема да го доби... Нермин Теловска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека пензионерите се заложници на катастрофалното лоша фина...
Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Т... Трговската размена меѓу Турција и Русија во првата половина од годината бележи пораст од 28 проценти, изјави рускиот министер за енергетика Александар...
(ВИДЕО) Богоев: Преку проектот Млад земјоделец, Вл... Стефан Богоев, претседателот на СДММ денеска во изјава за медиумите рече дека преку проектот „Млад земјоделец“, новата Влада предводена од СДСМ со 10 ...
СДСМ: Наместо за барок, споменици и палми, парите ... СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ не може да сокрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им...