Блиска средба на сурфер и ајкула

Блиска средба на сурфер и ајкула

Главен хит на социјалните мрежи деновиве е фотографијата на еден сурфер, сликан среде бранови во Јужна Африка, кој не ни претпоставува со каква опасност се соочува.

Имено, фотографот Тим Дримен направил серија фотографии на плажата кај местото Џефри, при тоа воопшто незабележувајќи го крволочното животно што го „уловил“, се додека не ја објвил снимката.

Тој е сигурен е дека станува збор за ајкула, нагласувајќи дека тие денови една била забележана во тоа подрачје.

– Јас го познавам океанот, поминав многу години нуркајќи, сурфајќи и ловејќи и знам како изгледаат ајкулите над и под вода. Мислам дека сенката е многу голема, топчеста и лебди така што е невозможно да е во прашање човечко суштество, вели Дримен.

– Моите сомнежи уште повеќе ги подгреаја информациите дека еден ден подоцна е забележана ајкулата во реонот. Сурферот не ги виде фотографиите и не знае што избегнал, додаде тој.

Поврзани вести

Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската тра... Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска трад...
ВИДЕО: Патики кои го менуваат изгледот со еден кли... Фирмата Шифтуеар (ShiftWear) претстави патики чиј дизајн сопственикот може сам да го промени со помош на својот паметен телефон. Патиките во себе ...
Љубовта го поттикнува развојот на мозокот... Грижата, која мајката по породувањето ја покажува кон своето новороденче го стимулира и јакне развојот на мозокот на бебето. Нејзиното постојано пр...
Дизајнер продава селотејп за 200 долари, го нуди к... Најновата колекција за есен-зима на Раф Симонс претстави две варијанти на селотејп заедно со вообичаените додатоци и облека. На едниот од нив се чи...
Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 годи... Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат ...
Во Истанбул бездомните животни од стрес ги лекуваа... Центарот за рехабилитација за бездомни животни, во истанбулскиот кварт Бејликѓузју, има нов метод за да ги смират бездомниците. Тие почнаа на таму ...