Крокодил од времето на Јурата именуван по Леми Килмистер

Крокодил од времето на Јурата именуван по Леми Килмистер

Британски научници решија еден фосил на гигантски крокодил од времето на Јурата да го именуваат по поранешиот фронтмен на култниот хард-рок и хеви метал бенд „Моторхед“, Леми Килмистер.

Животното со должина од 5,8 метри го доби латинско име Lemmysuchus. Неговиот череп бил долг повеќе од еден метар и тој имал тапи заби, идеални за кршење коски и оклопи на желките.

Фосилот пронајден во далечната 1909 година морал да биде преименува, затоа што претходно научници од Универзитетот во Единбург погрешно го класифицирале.

Новото име на фосилот го предложила кустосот на Природонаучниот музеј Лорна Стил, кој е голем фан на „Моторхед“.

– Иако Леми почина во 2015 година, сакам да мислам дека и тој би наздравил за Lemmysuchus, едно од најкрволочните морски суштества кои некогаш живееле на Земјата. Како долгогодишен фан на „Моторхед“, многу сум возбудена што имав можност да ја овековечам големата рок ѕвезда на овој начин, изјави Стил.

Погрешната класификација била забележана кога во текот на неодамнешните проучувања на фосилите на Унвиерзитетот во Единбург, било откриено дека Lemmysuchus е всучност посебен вид, па затоа било потребно да добие ново име.

Поврзани вести

Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската тра... Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска трад...
ВИДЕО: Патики кои го менуваат изгледот со еден кли... Фирмата Шифтуеар (ShiftWear) претстави патики чиј дизајн сопственикот може сам да го промени со помош на својот паметен телефон. Патиките во себе ...
Љубовта го поттикнува развојот на мозокот... Грижата, која мајката по породувањето ја покажува кон своето новороденче го стимулира и јакне развојот на мозокот на бебето. Нејзиното постојано пр...
Дизајнер продава селотејп за 200 долари, го нуди к... Најновата колекција за есен-зима на Раф Симонс претстави две варијанти на селотејп заедно со вообичаените додатоци и облека. На едниот од нив се чи...
Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 годи... Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат ...
Во Истанбул бездомните животни од стрес ги лекуваа... Центарот за рехабилитација за бездомни животни, во истанбулскиот кварт Бејликѓузју, има нов метод за да ги смират бездомниците. Тие почнаа на таму ...