Што се случува на интернет во една минута?

Што се случува на интернет во една минута?

Кога би запрашале некој колку е голем интернетот, веројатно нема да може да ја погоди неговата вистинска големина. Освен големиот број на веб страници, постои и еден цел свет на страници кои што не се индексирани, па дури има и такви кои е „невозможно“ да бидат пронајдени.

Според некои информации во моментов на интернет постојат 4,53 милијарди страници.

Доколку се земе во предвид дека на светот има 7,5 милијарди жители, тоа значи дека има по 1,65 страници по жител.

Но, доколку сакаме да покажеме што се се случува на Интернет во секој момет ќе треба подобро да се потрудиме.

Фирмата „Вишуал Капиталист“ се обиде да опише што се случува на интернет во само една минута.

– Повеќе од 3,5 милиони пребарувања на Гугл.
– На Фејсбук се логираат повеќе од 900 илјади корисници, а истовремено се испраќаат и околу 15 илјади ГИФ сликички преку Фејсбук Месинџер.
– Се објавуваат 452 илјади твитови и преку 16 милиони СМС пораки, како и 156 милиони емаилови.
– 120 луѓе отвараат нов ЛинкдИн профил.
– Се објавуваат околу 46.200 слики на Инстаграм.
– Се гледаат неверојатни 4,1 милиони видеа на ЈуТјуб и повеќе од 70 илјади часа Нетфликс.
– Во само една минута се трошат дури 751.522 долари во интернет трансакции, а преку Гугл Плеј и Ап Стор се преземаат 342 илјади апликации.

Поврзани вести

Почнува производството на „Шелби ГТ350Р“ модел ста... Легендарниот тркачки модел, „Шелби ГТ350Р“ од 1965 година, наскоро повторно ќе почне да се изработува со помош на неколкумина ентузиасти кои се заслуж...
Порше не сака да оди на суд, на клиентите им купув... Во еден од најнеобичните вонсудски договори, Порше се обврза на сопствениците на одредени модели на оваа марка во САД да им исплати пари за купување н...
Кинезите од саемот во Франкфурт тргнуваат во поход... Кинескиот автомобилски бренд „Чери“ (Chery) сака да го освои Стариот континент, а првиот нов модел за европскиот пазар ќе го претстави веќе во септемв...
Фејсбук додава нова опција за да ги поттикне корис... Фејсбук ова лето почна да тестира неколку нови опции за камерата, а најинтересна е можноста за снимање на GIF-ови. Фејсбук се одлучи на корисниците да...
Европската унија почнува да развива европски супер... Европската комисија веќе подолго време размислува за изградба на супер компјутер на подрајчето на ЕУ, кој би служел на земјите членки и би овозможил н...
Изум кој го унапредил возењето: 90 години на серво... Без никакви дилеми, системот за сопирање е прв и најважен дел од безбедносните компоненти на возилата, но пред еден век автомобилските сопирачки со ма...