ЕУ: Под санкции е ставена и државната Банка за надворешна трговија на Северна Кореја

ЕУ: Под санкции е ставена и државната Банка за надворешна трговија на Северна Кореја

Европската Унија денеска соопшти дека на листата на санкции против Северна Кореја додала уште девет лица и четири правни субјекти.

Тоа е сторено во рамки на новите мерки на Обединетите нации против Северна Кореја, пренесоа британските медиуми.

На сајтот на Европскиот совет е објавено дека новите санкции се однесуваат и на државната Банка за надворешна трговија (ФТБ).

„Со ова вкупниот број лица кои се под рестриктивни мерки е зголемен на 62, а бројот на правни субјекти на 50, како што е наведено на листата на ОН“, се наведува во сооопштението.

Советот за безбедност на ОН во саботата едногласно ги усвои новите санкции кон Северна Кореја, со кои за третина е намален нејзиниот вкупен годишен извоз, вреден три милијарди долари.

Поврзани вести

МТСП: ВМРО-ДПМНЕ не предвиделе покачување на пензи... Министерството за труд и социјална политика со писмено соопштение реагира на прес-конференцијата на ВМРО-ДПМНЕ за покачувањето на пензиите. „Во врс...
СДСМ: Јавноста ја препознава лажната загриженост н... СДСМ со писмено соопштение реагира на прес конференцијата на Нермин Теловска од ВМРО-ДПМНЕ. „Залудни се сите обиди на ВМРО-ДПМНЕ преку соопштенија ...
ВМРО-ДПМНЕ: Над 300.000 пензионери нема да го доби... Нермин Теловска, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека пензионерите се заложници на катастрофалното лоша фина...
Пораст од 28 проценти на трговската размена меѓу Т... Трговската размена меѓу Турција и Русија во првата половина од годината бележи пораст од 28 проценти, изјави рускиот министер за енергетика Александар...
(ВИДЕО) Богоев: Преку проектот Млад земјоделец, Вл... Стефан Богоев, претседателот на СДММ денеска во изјава за медиумите рече дека преку проектот „Млад земјоделец“, новата Влада предводена од СДСМ со 10 ...
СДСМ: Наместо за барок, споменици и палми, парите ... СДСМ реагира на соопштението на ВМРО-ДПМНЕ. „ВМРО-ДПМНЕ не може да сокрие пустошот што го остави зад себе во економијата и огромните долгови што им...