Новиот „Ауди А3“ пристигнува во 2019 година, дефинитивно без варијантата со три врати

Новиот „Ауди А3“ пристигнува во 2019 година, дефинитивно без варијантата со три врати

Во ноември 2016 година пристигна веста дека „Ауди“ го одложи развојот на новата генерација на моделот !„А3“ со цел да се фокусира на проблемите предизвикани со дизел скандалот.

Според најновите вести, се чини, „жртвата“ на ова одложување ќе биде моделот „А3“ со три врати.

За да се намалат финансиските трошоци за развој и производство, „Ауди“ од следната генерација на својот компактен модел ќе ја изостави варијантата со три врати, дознава британски „Autocar“.

Таквата одлука на раководството е дел од програмата за консолидирање по дизел аферата од 2015 година, што ја спроведе сопственикот на брендот „Ауди“, германската групација „Фолксваген“. Проценето е дека верзијата со три врати не им е доволно интересна на купувачите за да биде финансики оправдано нејзиното постоење во рамки на четвртата генерација од моделите „А3“.

Истиот извор наведува дека новиот „Ауди А3“ на пазарите ќе с епојави дури во 2019 година, а честа на хечбек верзијата ќе ја брани само моделот „А3 Спортбек“, со пет врати.

Од друга страна новодојдениот во гамата, моделот „А3 Седан“, ќе остане во производство и во рамки на следната генерација, а неговата премиера се очекува во 2020 година.

Поврзани вести

Почнува производството на „Шелби ГТ350Р“ модел ста... Легендарниот тркачки модел, „Шелби ГТ350Р“ од 1965 година, наскоро повторно ќе почне да се изработува со помош на неколкумина ентузиасти кои се заслуж...
Порше не сака да оди на суд, на клиентите им купув... Во еден од најнеобичните вонсудски договори, Порше се обврза на сопствениците на одредени модели на оваа марка во САД да им исплати пари за купување н...
Кинезите од саемот во Франкфурт тргнуваат во поход... Кинескиот автомобилски бренд „Чери“ (Chery) сака да го освои Стариот континент, а првиот нов модел за европскиот пазар ќе го претстави веќе во септемв...
Изум кој го унапредил возењето: 90 години на серво... Без никакви дилеми, системот за сопирање е прв и најважен дел од безбедносните компоненти на возилата, но пред еден век автомобилските сопирачки со ма...
Се продава последниот суперспортски „Форд ГТ40 Род... Единствениот останат оригинален прототип на суперспортскиот „Форд“ од 1960-тите со отворен покрив бара нов сопственик. „Форд ГТ40“ настана со намер...
„Мерцедес“ подготвува нова ексклузива со значката ... Помина речиси една година откако беше претставен суперлуксузниот концепт „Мерцедес-Мајбах 6“ , а на претстојниот „Конкурс на елеганцијата“, во калифор...