Табуле салата со тарана

Табуле салата со тарана

Во оригиналниот рецепт за табуле салата наместо тарана се користи булгур. Оваа салата е многу освежителна и вкусна. Ви препорачуваме да ја направите со домашно одгледани домати или кога тие се во сезона – така салатата ќе биде уште посочна и повкусна.

Потребно е:
1 чаша (250 мл) тарана
2 свежи домати, исецкани на ситни коцкички
1 младо кромидче, исечкано многу ситно
1 китка магдонос, ситно сечкан
неколку ливчиња нане, ситно сечкани
сок од половина лимон
4-5 лажици маслиново масло
сол и бибер

Подготовка:
– Сварете ја тараната. Ставете ја во длабок сад и помешајте ја со сите горенаведени состојки.

– Ставете ја во фрижидер и оставете да се олади најмалку еден час, пред да ја сервирате.

– Сервирајте во чинија, со ливчиња магдонос и парче лимон.

Поврзани вести

Тиквички – вкусни, здрави и корисни... Тиквичките се вкусни, а содржат и многу корисни и здрави состојки. Вистинска ризница се на манган, магнезиум, калиум, како и ретки минерали на фос...
Виенски гулаш со кнедли Највкусниот и најароматичен гулаш! Потребно е: 800 гр говетско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4 лажици блага мел...
Полнети јајца Убава идеја за денешното предјадење ... Потребно е: 2 јајца 100 гр шунка 200 гр свежо кравјо сирење кисела павлака сол Подготовка: - Во е...
Брза чорба од домати Брзо се подготвува,а е неверојатно вкусна ... Потребно е: 1/2 л варен сок од домати 3 полни лажици пире од домати 1 л врела вода 1 лажица м...
Свеж бакалар во сос од лук Обавезно пробајте риба подготвена на овој начин, вкусот е феноменален ... Потребно е: 4 х 200 гр свеж бакалар 65 гр омекнат путер 1 1/2 лажица с...
Колачиња со мусли и банани Здрави и вкусни колачиња ... Потребно е: 3 помали банани 2 лажици семки од тиква 1 лажица сусам 1 лажица семки од лен 1 рамно лажиче цимет п...