(ВИДЕО) Кина има „Ноева арка“: Храм кој ги преживеа сите поплави

(ВИДЕО) Кина има „Ноева арка“: Храм кој ги преживеа сите поплави

Седумстотини години стар храм одбива да исчезне под вода и покрај тоа што во последните неколку недели нивото на водата на Јангце порасна за околу десет метри.

Иако неговата платформа се наоѓа под вода, самиот Гуањинг павилјон е недопрен.

Овој храм се смета дека потекнува од времето на династијата Сонг и дека е изграден меѓу 960 и 1279 година. Историчарите велат дека на сличен начин издржал многу поплави.

Кина моментално е во екот на сезоната на дождови, а поплавите особено ги погодуваат југот и централниот регион на земјата.

Поврзани вести

Туристите се уште го посетуваат Гуам и покрај зака... Туристите и натаму го посетуваат Гуам, иако Северна Кореја се закани дека ќе истрела ракети во насока на таа американска територија во екот на тензиит...
Биг Бен во Лондон е биде замолчен до 2021 година п... Големите ѕвона на кулата - часовник во Лондон, позната како Биг Бен, која е еден од најпознатите симболи на британскиот главен град , ќе бидат „замолч...
Најевтини далечни градски дестинации... Далечните градски дестинации стануваат се попопуларни. Сепак, некои од нив се попристапни од другите. Според препораките на Поштата на Велика Брита...
На Антарктикот пронајден совршено зачуван 106 годи... Научници од Нов Зеланд во одалечена колиба на Антарктикот пронајдоа „совршено зачуван“ 106 години стар овошен колач. Колачот, кој го меселе и печел...
Авио-компанија воведува дрес код на летовите... Мажите нема да можат да влезат во авион во куси панталони, додека жените ќе бидат вратени назад ако на летот се појават во тесна облека или облека со ...
Дунавските острови – малку познати и посетувани, н... БТА - Софија Дунавските острови се малку посетувани и познати. Тие се уникатен дел од дунавскиот екосистем, настрана од цивилизацијата, од присуств...