Летно кино во Кавадарци

Летно кино во Кавадарци

Проекција на филмови за деца на градскиот плоштад, од синоќа започна да реализира Домот на културата „Иван Мазов Климе” од Кавадарци.

Директорот Владимир Темков денеска информираше дека секојдневно во наредниот период, ќе се проектираат детски филмови во амфитеатарот на градскиот плоштад.

-Ова значи проширување на нашите активности, со опфат на најмладата генерација, рече тој.

Темков соопшти дека благодарение на локалната самоуправа ја добиле потребната опрема. На програмата до почетокот на новата учебна година, се предвидени повеќе детски и анимирани филмови.

Поврзани вести

АУДИО: Џорлев како директор на „Танец“ се лути про... На ЈуТјуб се појави аудио снимка од доскорешниот директор на Ансамблот „Танец“ од која што може да се слушне како Зоран Џорлев на состанок со вработен...
Ретроспективна изложба на копаничарот Раде Костовс... Во уметничката галерија на Локална установа Градски музеј - Крива Паланка, вечерва ќе биде отворена ретроспективната изложба на дводецениското творешт...
Седмо издание на Фестивалот за народна култура „По... Десетина културно-уметнички друштва и ансамбли на народни песни и игри учествуваат на Фестивалот на народна култура „Пображење“, што во организација н...
Шпанскиот мајстор на гитара Игнасио Родес вечер на... Вљубениците во звукот на класичната гитара вечер во рамки на Фестивалот „Охридско лето“ ќе имаат несекојдневна можност да уживаат во уметничкиот израз...
Повик за учество на ликовни уметници на групна изл... До први септември е отворен повикот на Здружението за култура „Транзен“ за учество на ликовни уметници на групната изложба „Несовршен простор“ на која...
Од 19 до 25 август осмиот „МакеДокс“... Осмото издание на Фестивалот на креативен документарен филм „МакеДокс“ ќе се одржи од 19 до 25 август 2017 година во, и на платото пред, Куршумли-ан в...