ФОТО: Куќа во американски стил

ФОТО: Куќа во американски стил

На страсните љубители на архитектурата добро им е познато името Френк Лојд Рајт, визионер кој дизајнирал градби пред своето време и се смета за еден од најрадикалните архитекти во целата историја.

Рајт користел револуционерна технологија на градење, несекојдневни материјали, а експериментиал и со употреба на пејзажи како составен дел од неговите градби.

Додека многу од неговите градби се во приватна сопственост, добар дел од проектите претставуваат јавни објекти, како музеи или простории за изнајмување. Една од неговите дела е и куќа „Елам Хаус“ во Минесота.

Куќата „Елам“ е претставник на т.н. „американски” стил на градба, кој Френк Лојд Рајт го „создал“ кон средината на 30-те години на минатиот век. „Американскиот“ стил подразбира рамни покриви и структура во форма на латинската буква Л, што совршено се вклопува во природната средина.

Во куќата има пет спални соби и дури шест тоалети.

Тоа што куќата „Елам“ ја прави навистина импресивна е огромниот број на прозорци. Имено, куќата содржи над сто прозорски отвори.

Поврзани вести

ВИДЕО: Џин што во вистинска смисла го отсликува ви... „The Archaeologist“ во буквална смисла ги вклучил деловите на правиот „Харли Дејвидсон“ мотор во шишињата на овој пијалак. Од сега сите љубители н...
ВИДЕО: Патики кои го менуваат изгледот со еден кли... Фирмата Шифтуеар (ShiftWear) претстави патики чиј дизајн сопственикот може сам да го промени со помош на својот паметен телефон. Патиките во себе ...
Дизајнер продава селотејп за 200 долари, го нуди к... Најновата колекција за есен-зима на Раф Симонс претстави две варијанти на селотејп заедно со вообичаените додатоци и облека. На едниот од нив се чи...
ФОТО: Реновирана стара куќа во Калифорнија... Студиото „Архитект Прајнис“ реконструираше еден бунгалов во Калифорнија, изграден во 30-те години на минатиот век, давајќи му модерен дизајн без компр...
ФОТО: Нова линија на порцеланско осветлување... Дизајнерката Габриела Леви го избрала порцеланот како материјал за изработка поради неговата издржливост и разноликост. Таа креирала прекрасна...
ВИДЕО: Најелегантната трпезариска маса... Создадена со префинета елеганција, „Juggler Table“ е модерна маса, што е дело на „Sayar&Garbieh“ студиото од Бејрут, инспирирана од либанската култура...