Полнети јајца

Полнети јајца

Убава идеја за денешното предјадење …

Потребно е:
2 јајца
100 гр шунка
200 гр свежо кравјо сирење
кисела павлака
сол

Подготовка:
– Во еден сад убаво издробете го сирењето и додадете ја павлаката и малку сол. Измешајте убаво за да добиете хомогена смеса.

– Шунката исецкајте ја на мали коцкички.

– Јајцата сварете ги да бидат тврди. Изупете ги, исечете ги на пола и внимателно извадете ги жолчките.

– Жолчките изгмечете ги со вилушка и додадете ги во смесата со сирење. На крај додадете ја шунката и убаво измешајте.

– Со добиената смеса полнете ги половинките белки.

– Декорирајте по желба.

Поврзани вести

Тиквички – вкусни, здрави и корисни... Тиквичките се вкусни, а содржат и многу корисни и здрави состојки. Вистинска ризница се на манган, магнезиум, калиум, како и ретки минерали на фос...
Виенски гулаш со кнедли Највкусниот и најароматичен гулаш! Потребно е: 800 гр говетско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4 лажици блага мел...
Брза чорба од домати Брзо се подготвува,а е неверојатно вкусна ... Потребно е: 1/2 л варен сок од домати 3 полни лажици пире од домати 1 л врела вода 1 лажица м...
Свеж бакалар во сос од лук Обавезно пробајте риба подготвена на овој начин, вкусот е феноменален ... Потребно е: 4 х 200 гр свеж бакалар 65 гр омекнат путер 1 1/2 лажица с...
Колачиња со мусли и банани Здрави и вкусни колачиња ... Потребно е: 3 помали банани 2 лажици семки од тиква 1 лажица сусам 1 лажица семки од лен 1 рамно лажиче цимет п...
Фурнаринки Домашно подготвени крцкави фурнаринки, идеални како прилог на секое јадење ... Потребно е: 260 гр брашно 60 гр пченкарно брашно 80 мл масло за гот...