Брза чорба од домати

Брза чорба од домати

Брзо се подготвува,а е неверојатно вкусна …

Потребно е:
1/2 л варен сок од домати
3 полни лажици пире од домати
1 л врела вода
1 лажица маслиново масло
3 лажичиња мелен сув зачин
2 лажичиња шеќер
1/4 лажиче мелен бибер
1 лажица сечкан свеж магдонос
6 лажици крупна тарана

Подготовка:
– Во еден сад измешајте ги сокот и пирето од домати. Потоа додадете ги сите преостанати состојки освен тараната.

– Садот ставете го на рингла за да проврие содржината.

– Додадете ја тараната и варете ја чорбата додека не се свари тараната.

– Оваа вкусна чорба послужете ја топла, одозгора посипана со малку сецкан свеж магдонос.

Поврзани вести

Тиквички – вкусни, здрави и корисни... Тиквичките се вкусни, а содржат и многу корисни и здрави состојки. Вистинска ризница се на манган, магнезиум, калиум, како и ретки минерали на фос...
Виенски гулаш со кнедли Највкусниот и најароматичен гулаш! Потребно е: 800 гр говетско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4 лажици блага мел...
Полнети јајца Убава идеја за денешното предјадење ... Потребно е: 2 јајца 100 гр шунка 200 гр свежо кравјо сирење кисела павлака сол Подготовка: - Во е...
Свеж бакалар во сос од лук Обавезно пробајте риба подготвена на овој начин, вкусот е феноменален ... Потребно е: 4 х 200 гр свеж бакалар 65 гр омекнат путер 1 1/2 лажица с...
Колачиња со мусли и банани Здрави и вкусни колачиња ... Потребно е: 3 помали банани 2 лажици семки од тиква 1 лажица сусам 1 лажица семки од лен 1 рамно лажиче цимет п...
Фурнаринки Домашно подготвени крцкави фурнаринки, идеални како прилог на секое јадење ... Потребно е: 260 гр брашно 60 гр пченкарно брашно 80 мл масло за гот...