Колачиња со мусли и банани

Колачиња со мусли и банани

Здрави и вкусни колачиња …

Потребно е:
3 помали банани
2 лажици семки од тиква
1 лажица сусам
1 лажица семки од лен
1 рамно лажиче цимет
прстофат морска сол
250 гр интегрални чоколадни мусли

џем од кајсии, за полнење

Подготовка:
– Големата тава од рерна и уште една помала тава обложете ги со хартија за печење.

– Во сецко ставете ги муслите, семките лен и тиква и иситнете ги. Внимавајте да не ги направите прав.

– Во поголема чинија со вилушка изгмечете ги бананите, додадете ги муслите, останатите семки и сол. Убаво измешајте и смесата ставете ја во фрижидер за да се стегне.

– Загрејте ја рерната на 180 целзиусови степени.

– Од смесата правете топчиња и наредете ги во тавите. Потоа благо притиснете ги и со прст напрвите дупка во средината. Во секое дупче ставете малку џем од кајсии.

– Ставете ги да се печат во загреана рерна околу 15 минути или додека да потемнат по краевите.

– Оставете ги да се изладат и потоа послужете ги.

Поврзани вести

Тиквички – вкусни, здрави и корисни... Тиквичките се вкусни, а содржат и многу корисни и здрави состојки. Вистинска ризница се на манган, магнезиум, калиум, како и ретки минерали на фос...
Виенски гулаш со кнедли Највкусниот и најароматичен гулаш! Потребно е: 800 гр говетско месо за гулаш (од врат, грб, може и мешано) 3 главици кромид 3-4 лажици блага мел...
Полнети јајца Убава идеја за денешното предјадење ... Потребно е: 2 јајца 100 гр шунка 200 гр свежо кравјо сирење кисела павлака сол Подготовка: - Во е...
Брза чорба од домати Брзо се подготвува,а е неверојатно вкусна ... Потребно е: 1/2 л варен сок од домати 3 полни лажици пире од домати 1 л врела вода 1 лажица м...
Свеж бакалар во сос од лук Обавезно пробајте риба подготвена на овој начин, вкусот е феноменален ... Потребно е: 4 х 200 гр свеж бакалар 65 гр омекнат путер 1 1/2 лажица с...
Фурнаринки Домашно подготвени крцкави фурнаринки, идеални како прилог на секое јадење ... Потребно е: 260 гр брашно 60 гр пченкарно брашно 80 мл масло за гот...