Европскиот рај ги предупредува туристите на опасноста од морето

Европскиот рај ги предупредува туристите на опасноста од морето

Туристите се предупредени да избегнуваат капење во водата блиску Канарските острови, затоа што има опасни токсични микроалги.

Ширењето на токсичните алги на водата и даде зеленкасто-кафена боја во овој туристички рај.

– Од крајот на јуни имаме епизоди на масовно цветање на микроалгите, кои понекогаш достигаат и до самите плажи, вели Хозе Хуан Алеман, директор на Јавното здравство на Канарските острови.

Оваа алга е привремен феномен, но и предизвикува токсини кои доведуваат до иритација на кожата и дерматитис, па на туристите им се препорачува да избегнуваат пливање во водите кога ќе ја забележат нејзината карактеристична боја.

– Генерално, се уште нема потреба плажите да се затвораат, изјави Алеман и додаде дека островите минатата година примиле 13 милиони туристи.

Изминатите недели затворени се повеќе плажи вклучувајќи ја Тереситас во Санта Круз на островот Тенерифе.

Марта Сансон, професорка по ботаника на Ла Лагуна универзитетот, изјави дека цутењето на алгите е предизвикано од општиот раст на температурата на водата, но и „облакот прашина од Сахара, богат со железо, нутриент кој го обожуваат микроорганизмите“.

Поврзани вести

Туристите се уште го посетуваат Гуам и покрај зака... Туристите и натаму го посетуваат Гуам, иако Северна Кореја се закани дека ќе истрела ракети во насока на таа американска територија во екот на тензиит...
Биг Бен во Лондон е биде замолчен до 2021 година п... Големите ѕвона на кулата - часовник во Лондон, позната како Биг Бен, која е еден од најпознатите симболи на британскиот главен град , ќе бидат „замолч...
Најевтини далечни градски дестинации... Далечните градски дестинации стануваат се попопуларни. Сепак, некои од нив се попристапни од другите. Според препораките на Поштата на Велика Брита...
(ВИДЕО) Кина има „Ноева арка“: Храм кој ги преживе... Седумстотини години стар храм одбива да исчезне под вода и покрај тоа што во последните неколку недели нивото на водата на Јангце порасна за околу дес...
На Антарктикот пронајден совршено зачуван 106 годи... Научници од Нов Зеланд во одалечена колиба на Антарктикот пронајдоа „совршено зачуван“ 106 години стар овошен колач. Колачот, кој го меселе и печел...
Авио-компанија воведува дрес код на летовите... Мажите нема да можат да влезат во авион во куси панталони, додека жените ќе бидат вратени назад ако на летот се појават во тесна облека или облека со ...