ФОТО: Мистериозен затемнет стан во Киев

ФОТО: Мистериозен затемнет стан во Киев

Користењето на светли бои е еден од основните принципи и свето правило за уредување на ентериерот.

Светлите тонови визуелно ја зголемуваат просторијата и му даваат на амбиентот нота на елеганција. Поради тоа во сите препораки како да се декорира станот користејќи бела, беж и светли пастелни нијанси, вистински предизвик е да се направи нешто целосно спротивно – стан во кој доминираат темни бои.

Архитектонското студио за дизајн „ЈоДезин“ обмисли затемнет стан за да покаже дека и темните нијанси можат да изгледаат луксузно. Станот се наоѓа во еден од солитерите во Киев и има дневна и спална соба, кујна и тоалет.

Внатрешноста на станот наизглед е огромна. Илузијата на пространост е резултат на отворениот простор – ниту една просторија во станот не е физички одвоена од останатите.

Со ентериерот доминираат елементи од дрво и бетон, во црна, сива и кафена боја. Во спалната соба се наоѓа голем ѕид од црн камен, највпечатлив детал и фокусна точка во целиот стан.

Силниот контраст на стилски затемнетиот амбиент го даваат рефлективните декоративни елементи, кои дополнително визуелно го зголемуваат просторот. Од рефлективните детали се истакнуваат огромни прозори со поглед на панорама на градот. Наспроти нив стои невообичаен тоалет кој во целост е ограден со светликави стаклени ѕидови.

Поврзани вести

ВИДЕО: Џин што во вистинска смисла го отсликува ви... „The Archaeologist“ во буквална смисла ги вклучил деловите на правиот „Харли Дејвидсон“ мотор во шишињата на овој пијалак. Од сега сите љубители н...
ВИДЕО: Патики кои го менуваат изгледот со еден кли... Фирмата Шифтуеар (ShiftWear) претстави патики чиј дизајн сопственикот може сам да го промени со помош на својот паметен телефон. Патиките во себе ...
Дизајнер продава селотејп за 200 долари, го нуди к... Најновата колекција за есен-зима на Раф Симонс претстави две варијанти на селотејп заедно со вообичаените додатоци и облека. На едниот од нив се чи...
ФОТО: Реновирана стара куќа во Калифорнија... Студиото „Архитект Прајнис“ реконструираше еден бунгалов во Калифорнија, изграден во 30-те години на минатиот век, давајќи му модерен дизајн без компр...
ФОТО: Куќа во американски стил... На страсните љубители на архитектурата добро им е познато името Френк Лојд Рајт, визионер кој дизајнирал градби пред своето време и се смета за еден о...
ФОТО: Нова линија на порцеланско осветлување... Дизајнерката Габриела Леви го избрала порцеланот како материјал за изработка поради неговата издржливост и разноликост. Таа креирала прекрасна...