Рони Вуд подложен на операција на рак на белите дробови

Рони Вуд подложен на операција на рак на белите дробови

Гитаристот на британската рок група „Ролинг Стоунс“, Рони Вуд откри дека минатава пролет бил подложен на итна операција, откако лекарите утврдиле канцер на неговите бели дробови.

– Се борев со канцерот на белите дробови, изјави Вуд за „Ивент“, неделен прилог на британскиот дневник „Дејли Мејл“.

Вуд рече дека заминал на рутиснка контрола кај лекарот во мај пред турнејата на бендот, кога му бил откриен канцерот на левото белодробно крило.

По една недела, откако резултатите од тестовите покажале дека канцерот не се шири, тој одлучил да не оди на хемотерапија за да не остане без коса, туку се подложил на итна операција за остранување на дел од белодробното крило.

– Сега сум добро, но морам да одам на контрола на секои три месеци, изјави Вуд, додаде дека имал „луда среќа“. – Секогаш сум имал ангел чувар, инаку по сите правила не би требало да сум се уште тука, додаде Вуд.

Нешто пред роденденот на своите ќерки близначки, во мај минатата година, Вуд ги остви цигарите, алкохолот и дрогата, но со децении пред тоа живееше „рокерски стил“ на живот.

Рони Вуд е најмладиот член на групата „Ролинг Стоунс“, на која и се придружи во 1975 година.

Поврзани вести

Римини: Том Круз е дијаболик... Глумицата и поранешен саентолог Леа Римини повторно го нападна најславниот член на таа црква Том Круз. Римини, која саентологијата ја напуштила во...
Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската тра... Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска трад...
Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 годи... Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат ...
Ема Стоун ја предводи листата на „Форбс“ за најпла... „Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен денеска на сај...
Тајгер Вудс бил истовремено под дејство на пет вид... Легендарниот голфер Тајгер Вудс имал пет различни видови дрога во организмот, кога во мај бил уапсен под сомнение дека возел пијан, потврди токсиколош...
Кејти Пери и Орландо Блум повторно заедно?... Пејачката Кејти Пери и актерот Орландо Блум беа во врска 10 месеци, која заврши на почетокот на оваа година. Меѓутоа, изминатиов викенд тие биле ви...