Абрамович се разведе од својата трета сопруга Даша Жукова

Абрамович се разведе од својата трета сопруга Даша Жукова

Рускиот олигарх Роман Абрамович, сопственик на англискиот фудбалски клуб „Челзи“ се разведе од својата трета сопруга, Даша Жукова, јавува њујоршкиот весник „Њујорк Пост“.

Во заедничка изјава, пласирана на страниците на овој весник, се вели дека по десет години заедничко живеење донеле „тешка одлука“ да се разделат, но дека и натаму ќе останат блиски пријатели, родители и партнери во заедничките проекти.

– Заеднички ќе работиме како коосновачи на музејот за современа уметност „Гараж“ во Москва, како и во Културниот центар „Островот Нова Холандија“ во Сент Петерсбург- се вели во заедничкото соопштение.

Абрамович и Жукова, која е 15 години помлада, се запознале во 2005 година, додека тој беше во брак, а пред нешто повеке од девет години тајно се венчале.

Се веруваше дека Жукова е девојка на Абрамович се додека во 2015 година, таа во едно интервју не откри дека тие двајцата, всушност, се маж и жена. Имаат две деца- син и ќерка.

Роман Абрамович првпат се оженил во 1987 година и во брак останал три години. Со втората сопруга Ирена Вјечеславова, остана во брак до 2007 година, кога се разведе поради својата врска со Даша.

На својата втора сопруга, за разводот Абрамович и има исплатено отпремнина од безмалку 200 милиони долари.

Жукова беше богата и пред бракот со Абрамович како ќерка на руски магнат за нафта. Таа важи за независна жена и експерт за современа уметност.

За неа медиумите пишуваат дека има успеано- еден олигарх- вљубеник во фудбалот, да го претвори во колекционер и вљубеник во современата уметност.

Поврзани вести

Римини: Том Круз е дијаболик... Глумицата и поранешен саентолог Леа Римини повторно го нападна најславниот член на таа црква Том Круз. Римини, која саентологијата ја напуштила во...
Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската тра... Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска трад...
Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 годи... Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат ...
Ема Стоун ја предводи листата на „Форбс“ за најпла... „Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен денеска на сај...
Тајгер Вудс бил истовремено под дејство на пет вид... Легендарниот голфер Тајгер Вудс имал пет различни видови дрога во организмот, кога во мај бил уапсен под сомнение дека возел пијан, потврди токсиколош...
Кејти Пери и Орландо Блум повторно заедно?... Пејачката Кејти Пери и актерот Орландо Блум беа во врска 10 месеци, која заврши на почетокот на оваа година. Меѓутоа, изминатиов викенд тие биле ви...