Британската манекенка киднапирана во Милано вратена од Италија

Британската манекенка киднапирана во Милано вратена од Италија

Британската манекенка Клои Ејлинг (20), која минатиот месец беше грабната во Милано за да биде продадена на „црниот пазар“ на луѓе, се врати од Италија, дома во Лондон.

На 11 јули младата Ејлинг која во Милано престојувала за една фото-сесија била грабната од двајца мажи, дрогирана и насилно одвлечена.

Според нејзиното објаснување, со лисици на рацете и сместена во голем куфер, таа се освестила во багажникот на некој автомобил со кој била одведена во за неа непознат правец.

– Очекував во секој момент да ме убијат, им изјави Клои на британските весници.

Италијанската полиција, која покрена истрага за целиот случај, соопшти дека младата Британка била одведена во местото Борџијал северозападно од Торино, каде била чувана како постојано врзана и дрогирана.

Нејзините грабнувачи се обидувале убавата млада жена да ја продадат на интернет за 300 илјади долари или толкава откупнина барале да плати нејзниниот менаџер.

Полицијата во меѓувреме успеала да најде еден од грабнувачите, полскиот државјанин Лукаш Херба, кој сега е во затвор.

Весниците во Лондон му даваат голем публицитет на целиот случај, тврдејќи дека зад киднапирањето стои групата „Црна Смрт“.

Според лондонски „Тајмс“, мислењата за оваа група од криминалното подземје, се крајно поделени.

За едни, станува збор за една од најопсните криминални банди во светот, други пак сметаат дека таа е плод на „изопачената фантазија на луѓето кои не ја креваат главата од тастатурата на компјутерот“, пишува овој весник.

Поврзани вести

Римини: Том Круз е дијаболик... Глумицата и поранешен саентолог Леа Римини повторно го нападна најславниот член на таа црква Том Круз. Римини, која саентологијата ја напуштила во...
Принцот Хари поради љубов ја прекрши кралската тра... Британскиот принц Хари неодамна ја побара за жена својата девојка, американската актерка Меган Маркл, со што ја прекрши повеќедецениската кралска трад...
Хелен Хант и Метју Карнахан раскинаа после 16 годи... Актерката Хелен Хант и продуцентот и режисер Метју Карнахан ја прекинаа 16 години долгата врска. Двојката и претходно раскинуваше, но се чини овојпат ...
Ема Стоун ја предводи листата на „Форбс“ за најпла... „Форбс“ ја посочи добитничката на „Оскар“ Ема Стоун за највисоко платена актерка во светот. Според рејтингот за 2017 година, објавен денеска на сај...
Тајгер Вудс бил истовремено под дејство на пет вид... Легендарниот голфер Тајгер Вудс имал пет различни видови дрога во организмот, кога во мај бил уапсен под сомнение дека возел пијан, потврди токсиколош...
Кејти Пери и Орландо Блум повторно заедно?... Пејачката Кејти Пери и актерот Орландо Блум беа во врска 10 месеци, која заврши на почетокот на оваа година. Меѓутоа, изминатиов викенд тие биле ви...