Повеќе од 60 илјади луѓе ги откажале нарачките за „Тесла Модел 3“

Повеќе од 60 илјади луѓе ги откажале нарачките за „Тесла Модел 3“

По претставувањето на автомобилот „Тесла Модел 3“, првиот човек на компанијата Илон Маск објави дека околу 63.000 луѓе ги откажале нарачките на новиот модел во последната година.

Вкупниот број на нарачки паднал од 518.000 на 455.000, но Маск вели дека тоа е само капка во морето и дека всушност не е ни важно.

Од минатата недела, кога врачиле 30 нови возила на своите работници, добиваат околу 1.800 нови порачки на ден. Испораката на „Модел 3“ на првите купувачи ќе почне на есен.

Поврзани вести

Порше не сака да оди на суд, на клиентите им купув... Во еден од најнеобичните вонсудски договори, Порше се обврза на сопствениците на одредени модели на оваа марка во САД да им исплати пари за купување н...
Кинезите од саемот во Франкфурт тргнуваат во поход... Кинескиот автомобилски бренд „Чери“ (Chery) сака да го освои Стариот континент, а првиот нов модел за европскиот пазар ќе го претстави веќе во септемв...
Изум кој го унапредил возењето: 90 години на серво... Без никакви дилеми, системот за сопирање е прв и најважен дел од безбедносните компоненти на возилата, но пред еден век автомобилските сопирачки со ма...
Се продава последниот суперспортски „Форд ГТ40 Род... Единствениот останат оригинален прототип на суперспортскиот „Форд“ од 1960-тите со отворен покрив бара нов сопственик. „Форд ГТ40“ настана со намер...
Новиот „Ауди А3“ пристигнува во 2019 година, дефин... Во ноември 2016 година пристигна веста дека „Ауди“ го одложи развојот на новата генерација на моделот !„А3“ со цел да се фокусира на проблемите предиз...
„Мерцедес“ подготвува нова ексклузива со значката ... Помина речиси една година откако беше претставен суперлуксузниот концепт „Мерцедес-Мајбах 6“ , а на претстојниот „Конкурс на елеганцијата“, во калифор...