Венеција: Казни за непристојните туристи

Венеција: Казни за непристојните туристи

Дванаесет златни правила за однесување на гостите воведоа властите во италијанскиот град Венеција. Оние што ќе фи прекшат ќе треба да платат казна од 25 до 500 евра, соопшти здружението на руските туроператори.

Наместо претходните 50 евра за капење во каналите ќе се плаќаат 500 евра. За прошетка во градот по костим за капење или со разголено тело глобата станува 200 евра. По 100 евра ќе се земаат од секој кој прави пикник на јавно место или вози велосипед во пешачки зони.

Предвидени се казни и за пишување по споменици (400 евра) и оставање ѓубре (25 евра).

Туристите ќе бидат информирани за 12-те правила преку нова кампања во социјалните мрежи, како и со пораки и постери на сајтот на општината, на билборди и во местата каде што има најголем број луѓе .

 

Поврзани вести

„Бајага и Инструктори“ на „Супер Скопје“... Во рамки на новата музичка манифестација „Супер Скопје“ вечер на Кејот „13 Ноември“ во главниот град ќе настапат „Бајага и Инструктори“. Синоќа на ...
„А а а а многу добра песна“ нов хит на Ајтунс... Делото насловено „А а а а многу добра песна“ станува се попопуларно меѓу корисниците на Ајтунс, а она што го разликува од останатите е тоа што се рабо...
Соопштение на лекарска ординација стана хит на инт... Еден лекар во Босна и Херцеговина на влезот на својата ординација објави соопштение, кое стана хит на социјалните мрежи во регионот. Имено, лекарот...
Колку спијат успешните луѓе?... Научниците до сега со многу истражување се обидувале да докажат дека недостигот на сон влијае на успехот и дека за напредување во работата многу е важ...
Најави од Нетфликс: Се снима нов ситком со Мајкл Д... Нетфликс најави свој голем проект – ситком серијата „The Kominsky Method” во која ќе глумат Мајкл Даглас и Алан Аркин. „The Kominsky Method” ќе им...
Почнува првиот фестивал „Супер Скопје“... Нова музичка манифестација „Супер Скопје“ почнува вечер на Кејот „13 Ноември“ во главниот град. Во наредните петоци и саботи манифестацијата ќе се ...