Навечер не јадете лубеница

Навечер не јадете лубеница

Навечер не јадете лубеница, советуваат нутриционистите. Причината за тоа е лошото варење поради кое нема да можете да заспиете речиси цела ноќ, а последиците од тоа ќе ги почувствувате и наредниот ден.

Лубеницата, како и повеќето цитруси, но и брусницата, има диуретичко дејство.

Во текот на денот лубеницата е сосема поинаква приказна, па дури и ако сте на диета, би требало да ја земате секојдневно.

Четири шолји лубеница содржат само 184 калории и сигурно ќе ве заситат и освежат, а притоа нема да ги прејдете оние 200 калории кои повеќето диети ги дозволуваат кога станува збор за меѓуоброкот.

Поврзани вести

Адитивите во храната ја зголемуваат телесната тежи... Бројни истражувања покажуваат дека конзервансите што се наоѓаат во храната имаат штетни дејства врз човековиот организам. Едно истражување покажа ...
Како половина час пешачење влијае на вашето тело и... Половина час дневно веројатно го поминувате на интернет. Половина час го поминувате во сообраќајните гужви. Половина час не знаете што следно да напра...
Откриен е витамин кој спречува спонтани абортуси и... Само еден витамин може да помогне да се спречи развој на вродени недостатоци кај ембрионот и бебето, а тој воедно обезбедува и здрава бременост, откри...
Како да препознаете менингитис: Причини и симптоми... Поради се поголемата изложеност на бактерии на базените и во реките, децата од менингитис често заболуваат во текот на летните месеци, а еве како може...
Како детето да го натерате да јаде овошје и зеленч... Секој родител сака неговото дете да се храни здраво, но тоа не е секогаш возможно. Форсирањето може да предизвика контраефект па многумина порано или ...
Исповед на мајка, чие дете има АДХД... Секој родител се соочил со потешкотијата да се избори со хистериите на своето дете. Може и вам ви се случило детето да почне да плаче во продавница, д...