(ВИДЕО) Јанкуловска со треперлив глас: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

(ВИДЕО) Јанкуловска со треперлив глас: Не мислам да бегам, фактите се на моја страна

СЈО останува на барањето за притвор на Јанкуловска, обвинета за 4 кривични дела во предметот „Титаник“, додека пак екс-министерката бара судот да и го врати пасошот.

Обвинителот од СЈО, Гаврил Бубевски вели дека сите околности укажуваат дека однесувањето на обвинетата е за целосна негација на СЈО, после сите покани само еднаш се јавила во обвинителството.

-Јанкуловска е една од главните извршителки на кривичните дејствија, одбегнува да се појавува во СЈО за да ја одолговлечи постапката, вели Бубевски додавајќи дека има директни дејствија дека Јанкуловска вршела влијание врз сведоци и дека и во иднина може да влијае врз нив.

Боро Тасевски, еден од четворицата адвокати на Јанкуловска вели дека таа е правник со висока академска титула и дека апстракна била опасноста за нејзино бегство.

Адвокатот Дангов Димитар рече дека во постапката против Јанкуловска предвид се зема изјава на сообвинет кој потоа станал сведок. На ова, обвинителот Бубевски одговори дека сведокот станал соработник на правдата, на кој се повикала одбраната.

Обвинетата Јанкуловска вели дека оваа постапка против неа е позната во јавноста повеќе од две години и дека не сторила ниту едно кривично дело.

-Работев во интерес на Македонија во институции кои се борат против криминалот.Јас 2 години не сум влегла во МВР
за да имам влијание врз сведоци, вели Јанкуловска.

Јанкуловска се пожали дека обвинителството дозволило само делумен увид во доказите. Таа исто како и останатите осомничени кои денеска присуствуваа во Апелација рече дека едвај чека да почне судењето за да ја докаже својата невиност.

Екс-министерката истакна дека СЈО спроведува политичка пропаганда и предлага мерки без никаква основа.

Не мислам да бегам фактите се на моја страна, рече Јанкуловска.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...