(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

(ВИДЕО) Јанакиески: Не ја опструирам постапката, лично го дадов телефонскиот број на СЈО

Апелациониот суд ќе ја разгледува жалбата на екс- министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески, обвинет во случајот „Титаник“ за 4 кривични дела.

Јанакиески преку жалбата до Апелација си го бара пасошот назад, кој му беше одземен по изрекување на мерка за претпазливост од страна на Основниот суд, додека пак СЈО бара притвор за поранешниот министер.

Адвокатот на СЈО, Бурим Рустеми побара притвор за Јанакиски поради опасност од бегство и да влијание врз сведоци и соучесници.

-Има висока позиција во ВМРО-ДПМНЕ и постои веројатност да влијае врз сведоците, вели Рустеми.

Обвинетиот Миле Јанакиески изјави дека не ја опструира постапката, лично го доставил својот телефонски број до СЈО и ќе биде достапен за обвинителството.

Тој исто така пред судиите и обвинителите се пожали дека 27 илјади страници докази не може да се прочитаат за кратко време.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...