(ВИДЕО) Бубевски: Притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство

(ВИДЕО) Бубевски: Притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство

Бараме притвор за Груевски, само така ќе се обезбеди негово присуство. На обвинетиот не можеше да му се достави ниту една покана, примил само една на 06.04.2017. Не успеавме да најдеме доставувач кој ќе му врачи покана ниту Пошта, ниту DHL. Сите други покани ги добило неговото обезбедување, вели Гарил Бубевски, обвинител од СЈО.

Според Бубевски, дури 10 покани СЈО му испратило на Груевски, и како што кажа тој, токму поради неодговарањето на повиците, Груевски е обвинет за попречување на правдата.

Груевски се терети за 3 тешки кривични дела, меѓу кои и создавач на група за злосторничко здружување. Од СЈО бараат притвор за екс-премиерот со причина дека може да влијае врз сведоци и сообвинети.

Обвинителите од СЈО, исто така напоменаа дека преку партијата, членството на ВМРО-ДПМНЕ било агитирано да излегува на протестите во Охрид кога СЈО испитуваше сведоци.

Адвокатот на Груевски, Боро Тасевски, бара контрадикторност на постапката што значи и Груевски и одбраната да се произнесат за предметот.

Адвокатката Сања Алексиќ, во одбрана на Груевски изјави дека има 26 илјади страници доказен материјал кои Груевски немал време да ги проучи па затоа не се јавувал во СЈО, исто така таа кажа дека Груевски без разлика дали бил поканет, за секое излегуање од државата СЈО било известувано дека нема да биде во Скопје.

Третиот адвокат на Груевски, Димитар Дангов читаше пресуди на Европскиот суд за човекови права за да му укаже на судот, дека имало слични судски постапки и одлуки во корист на обвинетите.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Можен прекин во водоснабдувањето утре во Драчево и... Прекин во водоснабдувањето утре од 9 часот до завршување на работите, можно е да имаат корисниците во населбите Драчево и Долно Лисиче. РЦУК по из...
Протестираа жителите на Порој поради несанираните ... Со предупредувачка блокада од половина час на регионалниот пат Тетово - Јажинце кај мостот под селото, жителите на Порој го изразија својот револт од ...
Џафери: На седниците на работните тела ќе се канат... Претседателот на Собранието на Република Македонија, Талат Џафери му одговори на премиерот Зоран Заев на неговото писмо со честитка за водењето на пар...
Тешко повреден маж по пад од карпа кај браната на ... Четириесетгодишен маж изутрина околу осум часот паднал искачувајќи се од карпа на излезот од браната кај езерото „Младост“, здобивајќи се со тешки тел...
(ВИДЕО) Димитров во посета на Осло: Потпишана Заед... Заокружувајќи ја својата нордиска турнеја, денеска министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Димитров, престојуваше во возвратна...
Реконструкција на улици во Пехчево... Асфалтирани се две улици во Пехчево со вкупна должина од околу 500 метри, а во тек е реконструкција и на улиците „Гоце Делчев“ во должина од 168 метри...