Јапонија отвори амбасада во Тирана

Јапонија отвори амбасада во Тирана

Јапонија отвори своја амбасада во Тирана, а на свеченоста присуствуваше Нобуо Киши од државното Министерство за надворешни работи на Јапонија.

Киши високо ја оцени улогата на Албанија како фактор на стабилност во регионот и вети максимална ангажираност на Јапонија во економската поддршка и тоа не само за Албанија.

Претходно, на средбата што Киши ја имал со шефот на албанската дипломатија, Дитмир Бушати високо е оценета соработката меѓу двете земји во рамки на меѓународните организации, доброто искуство во реципрочната поддршка на кандидатурите, како и на заземањето заеднички ставови за значајни глобални прашања.

Двајцата министери изразиле подготвеност за унапредување на соработката во иднина.

Тие присуствувале и на свеченото примопредавање на 129 возила, донација на јапонската Влада за албанските власти.

Поврзани вести

Тачи смета дека само мултиетничко Косово е гаранци... „Косово е на сите негови граѓани, без разлика на нивната етничка припадност. Ние сме држава за да ги промовираме правата на немнозинските заедници. По...
Членови на Рубикон влегоа во дворот на грчкиот Пар... Десетина членови на анархистичката група „Рубикон“ денеска го пробија обезбедувањето на зградата на грчкиот Парламент и влегоа во дворот на објектот. ...
Во Грција има повеќе од 62.000 бегалци и мигранти... Во Грција во моментов има повеќе од 62.000 бегалци и мигранти, додека вчера во земјата пристигнале уште 112 лица, јави дописникот на МИА од Атина. ...
Ерик Рубин: Договорот за добрососедство меѓу Макед... Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија претставува позитивен чекор напред за Балканот, изјави денеска американскиот а...
Голем шумски пожар во реонот на Измир... Голем шумски пожар од синоќа беснее во реонот на градот Измир близу егејскиот брег на Турција, јави агенцијата Анадолија. Пожарот, кој избувнал во ...
Турски министер предлага намалување на порциите во... Новоназначениот турски министер за храна, земјоделство и сточарство Ахмет Ешреф Факбаба предлага намалување на порциите во луксузните хотели, со цел д...