Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

Коѕиас имал „интересна и сериозна“ средба со Нимиц

Имав многу интересна и сериозна средба со господинот Нимиц, кој неодамна престојуваше во Скопје. Тој ме информира за климата таму, изјави грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕиас по денешната средба со медијаторот Метју Нимиц во Брисел.

Тој, како што објави грчкото Министерство за надворешни работи, го информирал медијаторот за ставот на Атина по средбите кои грчките власти ги имале „со новата Влада на северниот сосед“.

– Се договоривме да останеме во контакт и да бараме начини со кои можеме да отвориме процес за да се најде решение, рекол Коѕиас.

На новинарско прашање дали Грција има индикации за добра волја од страна на Владата во Скопје, шефот на грчката дипломатија одоговорил дека „има комуникација“.

– Комуникација да. Суштината треба да ја покажат, изјавил Коѕиас.

Поврзани вести

Тачи смета дека само мултиетничко Косово е гаранци... „Косово е на сите негови граѓани, без разлика на нивната етничка припадност. Ние сме држава за да ги промовираме правата на немнозинските заедници. По...
(ВИДЕО) Египет: Воен тенк прегази автомобил со тер... Воен тенк прегази автомобил натоварен со експлозив, а во него се превезувале терористи. Египетските вооружени сили го пофалија возачот на тенкот, зато...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Груевски му се пожалил на Гарет за „незаконски чис... Претседателот на ВМРО- ДПМНЕ, Никола Груевски се сретна со британскиот амбасадор Чарлс Герет. Притоа тој го истакнал значењето на брзото зачленување н...
Протест пред Владата, 30-тина граѓани го блокираа ... Триесетина граѓани со возила денеска го блокираа сообраќајот пред Владата. Според МВР велат дека протестираат  претставници на Здружението на граѓани ...
Членови на Рубикон влегоа во дворот на грчкиот Пар... Десетина членови на анархистичката група „Рубикон“ денеска го пробија обезбедувањето на зградата на грчкиот Парламент и влегоа во дворот на објектот. ...