Претставата „Име“ театарот „Комедија“ на „Охридско лето“ ќе ја игра на затворена сцена

Претставата „Име“ театарот „Комедија“ на „Охридско лето“ ќе ја игра на затворена сцена

Поради неповолните временски услови театарската претстава „Име“ на НУ „Театар Комедија“ закажана за утревечер на програмата на „Охридско лето“, наместо на отворена сцена на Предворјето на Света Софија ќе се игра на Големата сцена на Центарот за култура „Григор Прличев“ во Охрид.

Истовремено во соопштението од Фестивалот „Охридско лето“ се наведува дека наместо во предвидениот термин од 22:30, почетокот на претставата е презакажан за од 21 часот.

Одлуката за преместување на местото на изведбата на претставата „Име“ е донесена поради временски неприлики невообичаени за овој период од годината, ниските температури, ветерот и можноста за врнежи од дожд.

Инаку на програмата на 57-то издание на „Охридско лето“покрај театарската претстава за утре е предвиден и солистички концерт на италијанскиот виолинист Франческо Дорацио, што ќе се одржи на сцената во Катедралната црква „Света Софија“ по почеток од 20:30 часот.

Поврзани вести

Горан Стојановски разрешен, Стрезо Стаматовски нов... Министерството за култура донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Националната установа Центар за култура „Григор...
ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски покажа дека не е заинтерес... ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ вработува лица со партиски книшки како втора лична карта или со богато фејсбук искуство во навреди. Лилјана За...
Околу илјада учесници на претстојните 47. „Илинден... Националната установа Центар за култура-Битола, организатор и домаќин на републичкиот фестивал на песни и игри „Илинденски денови“, подготвена го доче...
Ќе се враќа постапката за стекнување лиценца за ле... Владата на вчерашната седница го усвои предлогот за именување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, со кој се враќа постапката з...
Шоуто на Вивалдиано на 4 август на Охридско лето... Концертниот 3Д спектакл, шоуто на Вивалдиано со повеќе од 60 музичари, танчери и наратори, прв пат ќе биде изведен во Македонија и тоа на 4 август на ...
Владата го усвои предлогот за укинување на титулат... Владата на Република Македонија на синоќешната седница ја разгледала и усвоила информацијата за евалуацијата на проектите и програмите во Министерство...