Промоција на збирката песни „Ѕвезди што спијат“ од Михајло Свидерски

Промоција на збирката песни „Ѕвезди што спијат“ од Михајло Свидерски

Неодамна, во рамки на Бит фест беше промовирана збирката песни „Ѕвезди што спијат“ од Михајло Свидерски, во издание на издавачката куќа Восток. Песните поместени во оваа збирка припаѓаат на поджанровите на интимната, медитативната и спиритуалната лирика.

Читањето на оваа книга зборува дека спиењето на ѕвездите не е ништо друго, туку еден сигурен билет за влез во сонот, во најширока смисла на зборот, кога да се сонува значи и да се постои, да се биде буден, да се бара спасението, да се спаси и душата и стихот, и човекот- истакна на промоцијата писателката Фросина Пармаковска. Пред многубројната битолска публика, стихови од збирката читаа поетесата Елена Пренџова и д-р Татјана Блажевска.

Поврзани вести

Горан Стојановски разрешен, Стрезо Стаматовски нов... Министерството за култура донесе решение за разрешување на Горан Стојановски од функцијата директор на Националната установа Центар за култура „Григор...
ВМРО-ДПМНЕ: Алаѓозовски покажа дека не е заинтерес... ВМРО-ДПМНЕ денеска обвини дека СДСМ вработува лица со партиски книшки како втора лична карта или со богато фејсбук искуство во навреди. Лилјана За...
Околу илјада учесници на претстојните 47. „Илинден... Националната установа Центар за култура-Битола, организатор и домаќин на републичкиот фестивал на песни и игри „Илинденски денови“, подготвена го доче...
Ќе се враќа постапката за стекнување лиценца за ле... Владата на вчерашната седница го усвои предлогот за именување и дополнување на Законот за употреба на македонскиот јазик, со кој се враќа постапката з...
Шоуто на Вивалдиано на 4 август на Охридско лето... Концертниот 3Д спектакл, шоуто на Вивалдиано со повеќе од 60 музичари, танчери и наратори, прв пат ќе биде изведен во Македонија и тоа на 4 август на ...
Владата го усвои предлогот за укинување на титулат... Владата на Република Македонија на синоќешната седница ја разгледала и усвоила информацијата за евалуацијата на проектите и програмите во Министерство...