Помош од Воената академија и АРМ за Дневниот центар за лица со посебни потреби од Неготино

Помош од Воената академија и АРМ за Дневниот центар за лица со посебни потреби од Неготино

Воената академија и АРМ редовно му помагаат на Дневниот центар за лица со посебни потреби „Порака” од Неготино, информираше денеска Валентина Тасева, раководител во Центарот.

Таа соопшти дека традиционалната соработка продолжила и за време на летниот камп 2017, кој деновиве беше организиран од страна на Академијата и Армијата во Пепелиште, а на кој учествуваа претставници од 12 земји.

– Традиционално неколку години наназад се дружиме со питомците и со студентите од Воената академија заедно со нашите корисници. Еднодневната маренда што тие ја донираа за нашите корисници во моментов се користи за лицата кои го посетуваат дневниот центар, но и оние кои се дел од станбените единици кои функционираат во рамките на „Порака”, а се дел од проектот за деинституционализација во Македонија, соопшти Тасева.

Питомците и студентите од Воената академија, како што додаде, им донирале и пластични шишиња кои од страна на корисниците на услугите на дневниот центар, ќе бидат подготвени за рециклажа и продадени.

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...