Русија би можела да воведе забрана за емитување реклами во недела

Русија би можела да воведе забрана за емитување реклами во недела

Во руската Дума е доставен Предлог-закон со кој се предвидува забрана за емитување реклами на телевизиите и радијата во недела од шест часот наутро до полноќ.

Во образложението на предлогот се наведува дека неделата е ден кога луѓето треба да се одмараат, да имаат можност да гледаат филмови и емисии и никој да не ги прекинува со агресивни реклами.

– Сите тие реклами луѓето ги потсетуваат на проблеми, болести со кои човештвото се соочува и едноставно ги иритираат, изјави пратеникот Игор Лебедов, кој е еден од авторите на законскиот текст,

Како што јави Спутњик, дополнително еден од аргументите за укинување на рекламите во недела е и тоа што децата тој ден повеќе гледаат телевизија, отколку во работните денови.

Во викендите децата вклучуваат телевизори и радија веднаш штом ќе се разбудат. Како што веќе е познато, свеста кај децата се формира додека се мали, токму затоа најмладите најмногу се изложени на влијанието на рекламите кои не се секогаш позитивни, се додава во образложението.

Авторите на законот исто така се повикуваат и на истражување кое неодамна е спроведено во Русија, кое покажа дека повеќе од 80 отсто од граѓаните на Руската Федерација смета дека рекламите на телевизија им одземаат премногу време.

Поврзани вести

Саакашвили останува без украинско државјанство... Украинскиот претседател Петро Порошенко издаде наредба за одземање на украинското државјанство на поранешниот претседател на Грузија Михаил Саакашвили...
Австрискиот канцелар Кристијан Керн не ја сака Тур... Австрискиот канцелар Кристијан Керн за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг изјави дека Турција не би требало да стане членка на Европскат...
Кремљ не ги коментира новите санкции сè додека Тра... Русија нема да го коментира новиот пакет американски санкции против Москва сè додека претседателот Доналд Трамп не ги потпише, изјави портпаролот на К...
(ВИДЕО) Египет: Воен тенк прегази автомобил со тер... Воен тенк прегази автомобил натоварен со експлозив, а во него се превезувале терористи. Египетските вооружени сили го пофалија возачот на тенкот, зато...
Трамп најави дека трансродовите лица нема да служа... Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека нема да дозволи трансродни лица да служат во американската војска во кое било својство. „По конс...
Мариано Рахој е првиот шпански премиер што се поја... Мариано Рахој е првиот премиер на Шпанија кој денеска сведочеше на суд и беше испрашуван во врска со откриената илегална шема за финансирање во рамите...