ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

ОПЕК ја зголеми проценката за продажба на електрични автомобили

Организацијата на државите извозници на нафта (ОПЕК) ја зголеми за петпати долгорочната проценка за продажба на електрични и плаг-ин хибридни автомобили во светот, а истото го сторија и „Ексон“ и БП, со што според американски медиуми, нафтените компании се сериозно под закана.

Блумберг пренесува дека во ОПЕК лани верувале оти до 2040 година на пазарите во светот ќе има 46 милиони електомобили, а сега се уверени дека таа бројка ќе биде дури 266 милиони.

„Ексон Мобил“ својата проценка ја ревидира од 65 милиони на 100 милиони електрични возила до 2040 година, додека БП своите очекувања ги подигна за 40 отсто на 100 милиони електрични автомобили до 2035 година.

Аналитичари укажуваат дека побарувачката на нафта до 2040 година ќе се намали за 8 милиони барели дневно, колку што е количеството што го произведуваат Иран и Ирак заедно.

Производителите на автомобили се поскептични и нивните анализи се дека до 2025 година вкупната продажба ќе биде само 6 милиони, односно 8 милиони до 2030 година.

Поврзани вести

Легендата слави јубилеј: Три децении од моделот „Ф... Покрај „Порше 959“ моделот „Ферари Ф40“ беше и остана икона меѓу суперспортските автомобили од 80-тите и почетокот на 90-ти години на минатиот век. ...
Британија ќе забрани дизел и бензински возила од 2... Британската Влада најави дека од 2040 година на патиштата низ земјата ќе биде забранет сообраќајот за дизел и бензиски возила, како една од мерките за...
Новиот „Сузуки Сфифт Спорт“ пристигнува на саемот ... Компанијата „Сузуки“ спортската верзија на новиот „Сфифт“ ќе ја претстави на 12 септември, на авто-салонот во Франкфурт. Јапонскиот производител, к...
„Тесла“ создава простор за „Модел 3“, ги укинува н... Компанијата „Тесла Моторс“ одлучи да се откаже од најевтината верзија „Модел С“, па ќе направи по уште некоја испорака на верзијата 75, што погон има ...
Уникатниот „Ламборџини Концепт С“ оди на аукција... Уникатниот модел „Ламборџини Концепт С“ ќе биде продаден на аукција во август во Калифорнија. Кога еден „Ламборџини“ ќе се најде на аукција, тоа пр...
„Мерцедес“ ја претставни новата робусна „Х“ класа... Компанијата „Мерцедес“ на светот му ја претстави новата класа и етикетата „Х“, зад која се крие нивната визија на пик-ап возила. Германците одлучиј...