Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Кремљ: Немаме точни информации за судбината на Багдади

Кремљ нема точни информации дали лидерот на Исламска држава (ИД), Абу Бакр ал Багдади е убиен или не, изјави денеска портпаролот Дмитриј Песков.

Тој додаде дека за тоа има противречни информации, кои во моментот се проверуваат од соодветните служби.

Претходно, директорот на ирачката Служба за разузнавање и борба против тероризмот Абу Али ал Басари изјави дека Багдади е жив и се крие негаде во Сирија.

На 11 јули ирачката телевизија Ал Сумарија, повикувајќи се на припадници на ИД, објави дека загинал Багдади загинал.

Во средината на јуни руското Министерство за одбрана соопшти дека лидерот на ИД и уште 300 борци се елиминирани при воздушен напад во Сирија, конкрајот на мај.

Поврзани вести

Саакашвили останува без украинско државјанство... Украинскиот претседател Петро Порошенко издаде наредба за одземање на украинското државјанство на поранешниот претседател на Грузија Михаил Саакашвили...
Австрискиот канцелар Кристијан Керн не ја сака Тур... Австрискиот канцелар Кристијан Керн за германскиот весник Франкфуртер алгемајне цајтунг изјави дека Турција не би требало да стане членка на Европскат...
Кремљ не ги коментира новите санкции сè додека Тра... Русија нема да го коментира новиот пакет американски санкции против Москва сè додека претседателот Доналд Трамп не ги потпише, изјави портпаролот на К...
(ВИДЕО) Египет: Воен тенк прегази автомобил со тер... Воен тенк прегази автомобил натоварен со експлозив, а во него се превезувале терористи. Египетските вооружени сили го пофалија возачот на тенкот, зато...
Трамп најави дека трансродовите лица нема да служа... Американскиот претседател Доналд Трамп најави дека нема да дозволи трансродни лица да служат во американската војска во кое било својство. „По конс...
Мариано Рахој е првиот шпански премиер што се поја... Мариано Рахој е првиот премиер на Шпанија кој денеска сведочеше на суд и беше испрашуван во врска со откриената илегална шема за финансирање во рамите...