ККСС: Косовката Џамиле Тахири е една од најрадикалните џихадистки во Сирија

ККСС: Косовката Џамиле Тахири е една од најрадикалните џихадистки во Сирија

Во редовите на Исламска држава во Сирија и Ирак се борат 44 жени од Косово и 60 од Босна и Херцеговина, соопшти Косовскиот центар за безбедносни истражувања (ККСС).

Според Центарот, најпознатата Албанка од Косово меѓу џихадиститее Џамиле Тахири (23), која раководи со камп за обука на жени џихадистки во Сирија и е сметана за една од најрадикалните жени-борци на ИД.

Како што јави Танјуг, под нејзин патронат во редовите на ИД се дојдени десетици Албанки од Косово, Албанија и Македонија. Нејзина десна рака е Лаура Хисени, исто така, од Косово, која во групата ги довела и својот сопруг и брат.

Улогата на овие жени не е да бидат само „сопруги на џихадисти“, како што најчесто се смета, туку е многу поголема и поважна и од учеството во битките. Нивната улога е главно да врбуваат нови членови од целиот свет, главно на Интернет, посочува Центарот.

ИД во својот состав има неколку бригади, составени само од жени, од кои најпознатата е бригадата „Канса“, според името на арапската поетеса од најраните денови на Исламот. Оваа бригада е формирана на почетокот на 2014 година и во неа се примаат главно високо образовани жени. Предност имаат оние кои се занимаваат со интернет технологии или имаат економско образование.

Поврзани вести

Тачи смета дека само мултиетничко Косово е гаранци... „Косово е на сите негови граѓани, без разлика на нивната етничка припадност. Ние сме држава за да ги промовираме правата на немнозинските заедници. По...
Членови на Рубикон влегоа во дворот на грчкиот Пар... Десетина членови на анархистичката група „Рубикон“ денеска го пробија обезбедувањето на зградата на грчкиот Парламент и влегоа во дворот на објектот. ...
Во Грција има повеќе од 62.000 бегалци и мигранти... Во Грција во моментов има повеќе од 62.000 бегалци и мигранти, додека вчера во земјата пристигнале уште 112 лица, јави дописникот на МИА од Атина. ...
Ерик Рубин: Договорот за добрососедство меѓу Макед... Потпишувањето на Договорот за добрососедство меѓу Македонија и Бугарија претставува позитивен чекор напред за Балканот, изјави денеска американскиот а...
Голем шумски пожар во реонот на Измир... Голем шумски пожар од синоќа беснее во реонот на градот Измир близу егејскиот брег на Турција, јави агенцијата Анадолија. Пожарот, кој избувнал во ...
Турски министер предлага намалување на порциите во... Новоназначениот турски министер за храна, земјоделство и сточарство Ахмет Ешреф Факбаба предлага намалување на порциите во луксузните хотели, со цел д...