(ВИДЕО) Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

(ВИДЕО) Ристоска: Во компјутерот на Грујевски пронајдени се упатства за однесување пред обвинителите на СЈО

При извршениот претрес, кај поранешниот шеф на петтата управа во МВР, Горан Грујевски пронајден е нотес со евиденција – кој сведок во колку часот влегува во СЈО и од кој обвинител е испрашуван, изјави обвинителката Ленче Ристеска на денешното сослушување во Апелациониот суд.

Како што кажа обвинителката Ристоска, одземен бил компјутерот на Грујевски каде имало креирана папка со наслов „СЈО“ каде стоеле упатства како да се однесуваат лицата кои биле повикани да дадат исказ во Специјалното јавно обвинителство.

Според Ристоска, во нотесот има информации за следење на обвинители од СЈО, Грујевски една недела внесувал податоци до поднесување на обвинението.

Одбраната тврди дека СЈО може да ја загрози државната безбедност.

Горан Грујевски, обвинет во случаите „Таргет“ и „Тврдина“ за злоупотреба на службена положба, злосторничко здружување и фалсификување службена исправа, не се појавуваше на рочиштата во суд и во СЈО со причина дека боледувал од депресија и анксиозност.

За СЈО, депресијата и анксиозноста не биле причина да не се појува никаде. Грујевски не се појави ни на денешното сослушување во Апелациониот суд, присуствуваа само неговите адвокати.

Виктор Јованов

Поврзани вести

Полицијата трага по Горан Грујевски, не ги чекал в... Полицијата вечерва не го пронајде Горан Груејевски, поранешниот началник на УБК, во својот дом. Не е јасно ниту дали е приведен и Никола Бошковски, со...
Европско јуниорско првенство во воздухопловно моде... На спортскиот аеродром во Прилеп денеска започна Европскиот јуниорски шампионат во воздухопловно моделарство, на кој учествуваат околу 80-тина натпрев...
Двајца македонски каратисти ќе се борат за злато в... Македонските каратисти кои учествуваат на Европското универзитетско првенство во Куимбра, Португалија, денеска во елиминацискиот дел од првенството по...
ВМРО-ДПМНE бара оставка од министерот Таравари пор... Алармантна и загрижувачка е ситуацијата во Гостивар и Гостиварско. За само три дена негрижата и неспособноста на министерот Таравари однесе два човечк...
Поддршка од Велика Британија за реформската Влада ... Премиерот Зоран Заев придружуван од заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, попладнево се сретна со Фиона Мек Илв...
Средба на Спасовски со верските поглавари: МВР ќе ... Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски денеска одржа работна средба со поглаварите на верските заедници: г.г. Стефан- поглавар на Македонскат...