АБА лигата го казни Карпош Соколи со 12 илјади евра

АБА лигата го казни Карпош Соколи со 12 илјади евра

Поради жестоките обвинувања од страна на претседателот на Карпош Соколи, Огнен Дедиќ, регионалната кошаркарска АБА лига го казни македонскиот клуб со 12 илјади евра.

Раководството на АБА ја разгледува и опцијата за повеќегодишна забрана за учество на „Соколите“ во натпреварувањата под закрила на АБА лигата. Тука веројатно се мисли и на Втората АБА лига.

Дедиќ неодамна изрече низа обвинувања до раководството на АБА кое не му дозволи на Карпош Соколи да се натпреварува и следната сезона и покрај обезбедениот опстанок, туку му испрати покана за учество во Втората АБА лига, потег што Дедиќ го оцени како понижувачки.

Интересно е тоа како АБА мисли да ја наплати казната од Карпош Соколи кога клубот веќе не е член на регионалното натпреварување.

Поврзани вести

Кошаркарот Дерик Роуз потпиша едногодишен договор ... Кошаркарот Дерик Роуз потпиша едногодишен договор со Кливленд за сума од 2,1 милион долари. „Сакам да победувам и мислам дека со Кливленд тоа ќе ус...
Екс-кошаркарот на МЗТ Скопје Марко Луковиќ се сели... Поранешниот кошаркар на МЗТ Скопје Аеродром, Марко Луковиќ кариерата ја продолжува во шпанската Мурсија. Луковиќ, кој две сезони го носеше дресот н...
АВ Охрид ќе игра во Втората АБА лига... Екипата на АВ Охрид ќе биде македонскиот во Втората кошаркарска АБА лигата. Охриѓани во последен момент ја прифатија понудата да биде дел од ова на...
АБА лига го казни „Карпош Соколи“ со петгодишна су... Екипата на Карпош Соколи е казнета со пет години суспензија за настап во регионалната АБА лига, одлучи Собранието на регионалното натпреварување. П...
Македонските кадетки подобри од Бугарија... Младата кадетска репрезентација на Македонија за кошаркарки до 16 години оствари победа во дуелот против врсничките од Бугарија. На мини меѓународн...
Младите кошаркарки на Израел најдобри на мини турн... Младата кадетска репрезентација на Израел за кошаркарки до 16 години го запишаа и третиот триумф на мини меѓународниот турнир што се одржува во Скопје...